Wiele mówi się na temat niedoborów magnezu i potasu, wskazując na konieczność wyrównania poziomu pierwiastków celem uniknięcia negatywnych skutków zdrowotnych. Czy można przedawkować magnez i potas? Dowiedz się więcej.
Magnez i potas to pierwiastki, które odgrywają ważną rolę w organizmie człowieka. Wspierają prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego, nerwowego, sercowo-naczyniowego. Niedobory mogą skutkować stanami niepokoju, zwiększoną pobudliwością, problemami ze snem, drażliwością, skurczami mięśni, zwiększonym ryzykiem choroby niedokrwiennej serca czy zawału mięśnia sercowego. Dlatego w przypadku dużych niedoborów potasu i magnezu, zaleca się przyjmować lek Aspargin.
Zapotrzebowanie organizmu na magnez i potas jest ściśle określone. Chociaż zależy przede wszystkim od wieku oraz płci, istotną rolę może odgrywać również prowadzony styl życia.
Przyjmuje się, że dzienne zapotrzebowanie magnezu wynosi:
Jeśli chodzi o zapotrzebowanie na potas, normy dziennego zapotrzebowania przedstawiają się następująco:
Warto przy tym podkreślić, że zapotrzebowanie rośnie u osób prowadzących aktywny tryb życia.
Dzienne zapotrzebowanie magnezu i potasu jest ściśle określone, podobnie jak zapotrzebowanie na witaminy. Dlatego dostarczanie dawek większych niż zalecane, może być zgubne w skutkach.
Objawy przedawkowania potasu i magnezu to m.in.:
W przypadku wystąpienia wyżej wymienionych symptomów przedawkowania magnezu i potasu, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Chcąc mieć pewność, że przyjmowanie leku Aspargin będzie bezpieczne, trzeba dostosować się do zaleceń lekarza. Jeżeli specjalista nie zaleci inaczej, należy przyjmować 1-2 tabletki do 2-3 razy na dobę.
Takie dawkowanie dostarcza 108-324 mg potasu oraz 34-102 mg magnezu na dobę. Stosując się do powyższych zaleceń, nie narazisz się na objawy przedawkowania potasu i magnezu.
W razie wątpliwości związanych z dawkowaniem Asparginu, skontaktuj się z lekarzem lub farmaceutą.