Niedobór magnezu? Poznaj przyczyny i skutki

Zmęczenie, skurcze, problemy z koncentracją – oto tylko kilka przykładów objawów niedoboru magnezu w organizmie. Skurcze mięśni i drganie powiek to nie jedyne – chociaż najbardziej charakterystyczne – symptomy braku tego pierwiastka. Poziom wchłaniania się magnezu jest bardzo niski, oscyluje pomiędzy 30% do 60%, dlatego tak ważne jest, żeby dostarczyć organizmowi odpowiednią jego ilość. Niedobór pogorszy stan twojego zdrowia, bo magnez wpływa m.in. na układ sercowo-naczyniowy, nerwowy, pokarmowy i wiele innych. Poznaj listę przyczyn i skutków niedoboru magnezu i dowiedz się więcej o pierwiastku, którego nie może zabraknąć w Twojej codziennej, zbilansowanej diecie.

Co powoduje niedobór magnezu? Poznaj przyczyny

Przyczyn niedoboru magnezu jest bardzo wiele. Najpopularniejsza z nich to niewystarczająca ilość tego pierwiastka w codziennym jadłospisie. Również spożywanie zbyt dużej ilości produktów zawierających niektóre składniki, takie jak kwasy tłuszczowe i fosforany, ogranicza wchłanianie magnezu i może spowodować jego niedobór. Spożywanie dużych ilości kawy, herbaty, napojów energetyzujących czy alkoholu przyspiesza wypłukiwanie się tego pierwiastka z organizmu. Przyjmowanie leków, takich jak antybiotyki, leki na sen, pigułki antykoncepcyjne zmniejsza wchłanianie się magnezu. Osoby, które przyjmują leki przeczyszczające i moczopędne lub cierpią na zaburzenia pracy jelit, są narażone na szybsze wypłukiwanie magnezu, co w konsekwencji prowadzi do jego niedoboru.

Żyjesz w stresie? Sprawdź poziom magnezu

Kolejna przyczyna niedoboru magnezu to stres. Magnez bierze udział w biosyntezie neuroprzekaźników w naszym mózgu tzw. „hormonu szczęścia”. Jego niedobór wpływa na niedostateczna produkcję serotoniny, co przekłada się na wzrost zachowań impulsywnych. Utrzymywany na prawidłowym poziomie hamuje z kolei uwalnianie z zakończeń nerwowych adrenaliny i noradrenaliny, czyli związkach wydzielanych do synaps w reakcjach stresowych. Długotrwały stres powoduje, że organizm znacznie szybciej wypłukuje magnez. Niedobór tego pierwiastka skutkuje zwiększoną wrażliwością na stresujące sytuacje. Jeżeli żyjesz w ciągłym napięciu i masz stresujący dzień – zadbaj o optymalny poziom magnezu w organizmie.

Charakterystyczne objawy niedoboru magnezu

Niedobór tego pierwiastka objawia się na różne sposoby. Ponieważ magnez wpływa na przeróżne układy w organizmie człowieka: nerwowy, kostny, odpornościowy, trawienny, krążenia, to jego brak jest boleśnie odczuwalny. Najbardziej charakterystyczne skutki niedoboru magnezu to: skurcze mięśni, najczęściej łydek oraz drganie powiek. Inne objawy to między innymi problemy ze snem i koncentracją, bóle głowy, próchnica, łamliwość i kruchość włosów oraz paznokci. Długotrwały niedobór magnezu może skutkować poważnymi chorobami, takimi jak depresja, miażdżyca, arytmia czy astma oskrzelowa. Dlatego tak ważny jest jego odpowiedni poziom i dbanie o zbilansowaną dietę.

Niedobór magnezu? Poznaj przyczyny i skutki

Jak uzupełnić poziom magnezu w organizmie?

Jeżeli poziom magnezu w Twoim organizmie jest nieodpowiedni, zacznij działać. Są dwa podstawowe sposoby na uzupełnienie tego pierwiastka. Pierwszy sposób to sięgnięcie po odpowiedni lek. Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych środków, które dostarczą odpowiednią ilość magnezu i pomogą wyrównać poziom tego pierwiastka do prawidłowego. Drugi sposób to zmiany nawyków żywieniowych i wprowadzenie do jadłospisu dań z wysoką zawartością magnezu. Produkty, które są bogatym źródłem tego pierwiastka, to: zielone warzywa, rośliny strączkowe, orzechy, ziarna, ryby (dorsz, mintaj, makrela), pełnoziarniste pieczywo i makarony, gorzka czekolada i woda mineralna z wysokim wskaźnikiem magnezu.