Czy można stosować Aspargin w ciąży?

Racjonalny sposób odżywiania kobiet w ciąży ma ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka, przebiegu samej ciąży oraz zdrowia samej matki. Dlatego większość kobiet zastanawia się nad koniecznością wprowadzania do codziennego jadłospisu suplementów – takich, które obok kwasu foliowego zawierają także magnez i potas. Czy to faktycznie konieczne?

Wiele kobiet zastanawia się, czy można zażywać magnez w ciąży i jaki preparat z magnezem jest najlepszy dla  ciężarnej.  Zwiększone zapotrzebowanie na pierwiastki takie jak potas i magnez w ciąży jest faktem, jednak wprowadzanie suplementacji potasu i magnezu musi znajdować medyczne uzasadnienie i to lekarz prowadzący ciążę decyduje o konieczności zażywania tych pierwiastków w ciąży oraz o odpowiednim preparacie dla ciężarnej.

Zapotrzebowanie na magnez i potas w ciąży

Zastanawiając się, ile magnezu w ciąży należy przyjmować, warto zapoznać się z ogólnie obowiązującymi normami. U kobiet w ciąży dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek wzrasta nawet dwukrotnie, rosnąc do nawet 12 mg na każdy kilogram masy ciała. Jeśli chodzi natomiast o potas w ciąży, dobowe zapotrzebowanie organizmu wynosi 4700 mg.

Podstawowym źródłem obu pierwiastków jest odpowiednio zbilansowana dieta. W przypadku, gdy z jakiegoś powodu codzienny jadłospis nie jest w stanie dostarczać pełnej dawki magnezu i potasu, lekarz ginekolog prowadzący ciążę może zadecydować o wprowadzeniu suplementacji. Specjalista może zadecydować, jaki magnez w ciąży i jaki potas dla ciężarnej będzie najlepszy i najbezpieczniejszy.

Aspargin a stosowanie przez kobiety ciężarne

Aspargin jest lekiem, którego stosowanie pozwala wyrównać poziom magnezu i potasu w celu przywrócenia prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Aspargin może być stosowany w ciąży. Zawiera optymalną dawkę magnezu i potasu, która jest bezpieczna i – w przypadku niedoborów pierwiastków – nie wiąże się z ryzykiem pojawienia się objawów przedawkowania. Jedna tabletka Asparginu dostarcza:

  • 250 mg  wodoroasparaginianu magnezu, co odpowiada 17 mg jonów magnezu,
  • 250 mg wodoroasparaginianu potasu, co stanowi równowartość 54 mg jonów potasu.

Jeśli zastanawiasz się, czy można spożywać magnez w ciąży lub czy można zażywać potas w ciąży, odpowiedź brzmi tak – pod warunkiem, że Twoja codzienna dieta nie pokrywa dobowego zapotrzebowania na te pierwiastki. Zanim jednak zaczniesz przyjmować Aspargin w ciąży, skonsultuj się z lekarzem. Specjalista określi dokładne dawkowanie, dzięki czemu szybko i bezpiecznie wyrównasz niedobory magnezu oraz potasu w organizmie.