Ile magnezu przyjmować dziennie? Sprawdź, jakie są dopuszczalne normy magnezu

Niski poziom magnezu we krwi może skutkować hipomagnezemią, a zbyt wysoki poziom może wywołać hipermagnezemię. Ile magnezu dziennie powinniśmy dostarczyć organizmowi, żeby jego poziom był optymalny? Jakie są dopuszczalne normy? Sprawdź już teraz.

Jakie są normy magnezu rekomendowane przez lekarzy?

Jeśli chodzi o zapotrzebowanie na magnez, to jest ono zróżnicowane. Osoby dorosłe powinny dostarczyć od 290 mg do 450mg na dobę tego pierwiastka. Większe zapotrzebowanie mają osoby nastoletnie, w wieku dorastania, również kobiety ciężarne i karmiące piersią ­ ta grupa osób powinna dostarczyć swojego organizmowi na dobę od 400 do 700 mg magnezu.

Jakie jest zapotrzebowanie organizmu na magnez?

Ile magnezu dziennie powinniśmy dostarczyć naszemu organizmowi? W świetle najnowszych badań naukowych i wiedzy zdobytej w ciągu ostatnich lat zalecana dzienna dawka spożycia u osoby dorosłej to 375 mg magnezu. Co istotne, jest to ilość pierwiastka, którą organizm powinien otrzymać – a to znaczy przyswoić. Nie jest to równoznaczne z ilością pobraną z pokarmem, bo nie cała ilość magnezu zawarta w jedzeniu jest przyswajana. Wchłanianie magnezu po podaniu doustnym odbywa się w jelicie cienkim, wchłania się powoli około 30% do 60% podanej ilości magnezu. Na rynku dostępny jest magnez w różnych formach i dawkach. Najlepiej przyswajalne formy to: asparaginian, cytrynian, mleczan, (dis)glicynian, dlatego polecamy sięgać po magnez w jednej z takich postaci. Lepsze wchłanianie magnezu osiągniesz stosując preparaty magnezu z witamina B6, która zwiększa wchłanianie magnezu od 20% do nawet 40%, ułatwia transport magnezu do wnętrza komórek i utrzymuje właściwe stężenie wewnątrzkomórkowe, a także zmniejsza wydalanie magnezu z moczu.

Ile magnezu powinniśmy przyjmować dziennie?

Ponieważ jony magnezowe w układzie pokarmowym wchłaniają się zaledwie w 30-60 procentach, należy starannie planować swój jadłospis lub wspierać go suplementami diety bogatymi w ten pierwiastek. Przy zażywaniu doustnych preparatów istotne jest, żeby tabletkę popijać dużą ilością wody – minimum 1 szklankę. Zmiana stylu życia – mniej stresu, pędu, kawy, alkoholu – wpłynie pozytywnie nie tylko na wchłanianie się pierwiastków takich jak magnez, ale również ogólne dobre samopoczucie i większą wydajność organizmu. Otręby pszenne, kakao, migdały, kasza gryczana, czekolada gorzka, orzechy, banany to najlepszy wybór jeśli chodzi o zawartość tego cennego pierwiastka. Dodając do tego picie wody mineralnej, która zawiera minimum 200 mg magnezu na 100 ml – mamy przepis na zbilansowaną, zdrową dietę i poprawę jakości naszego życia.

Jak uzupełnić poziom magnezu w organizmie?

Podstawą jest dostarczenie magnezu dzięki odpowiednio zbilansowanej diecie, którą dodatkowo można wspierać suplementami. Jadłospis bogaty w białko roślinne, tłuszcze nasycone, produkty mleczne z wapniem, alkohol bardzo niekorzystnie wpływa na wchłanianie się tego pierwiastka.

Słodkie napoje gazowane z kwasem fosforowym również źle wpływają na przyswajanie magnezu. Kwas fosforowy w połączeniu z magnezem tworzy nierozpuszczalne połączenie, w efekcie ogranicza przyswajanie się tego pierwiastka.

Co zatem robić i czym wzbogacić swoją dietę, żeby zwiększyć przyswajalność magnezu? Sprzyjające są białka pochodzenia zwierzęcego, tłuszcze nienasycone (na przykład ziarna i orzechy, oleje roślinne, ryby i owoce morza). Dodając do diety wspominaną już witaminę B6 oraz sód i witaminę D poprawimy wchłanianie i przyswajanie się magnezu.