Aspargin jest jednym z najbardziej popularnych leków, który pozwala na wyrównanie niedoborów potasu i magnezu. Polecany jest zarówno osobom narażonym na chorobę niedokrwienną serca czy zawał, jak również sportowcom i osobom aktywnym fizycznie, u których zwiększa się zapotrzebowanie na oba pierwiastki. Aby jednak stosowanie leku było skuteczne i bezpieczne, koniecznością jest odpowiednie dawkowanie. Dowiedz się, jak przyjmować magnez i ile potasu dzienne potrzebujesz.
Niedobór magnezu i potasu zaburza prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Wywołuje wiele niepożądanych dolegliwości: począwszy od bolesnych skurczów mięśni, poprzez kłopoty z zapamiętywaniem i koncentracją, a skończywszy na zawale mięśnia sercowego czy chorobie niedokrwiennej serca. Jeżeli więc czujesz, że Twój organizm nie otrzymuje wraz z posiłkami wystarczającej porcji składników mineralnych, potrzebna jest suplementacja potasu i magnezu. Zanim jednak sięgniesz po Aspargin, musisz wiedzieć, jak przyjmować magnez oraz ile potasu dziennie potrzebuje organizm.
Dzienne zapotrzebowanie na magnez uzależnione jest przede wszystkim od płci oraz wieku. Zwiększa się ono jednak w przypadku m.in. prowadzenia aktywnego trybu życia (np. uprawianie sportów), narażenia na długotrwały stres.
Zgodnie z aktualną wiedzą, dzienne zapotrzebowanie na magnez wynosi:
Szacuje się, że przyswajalność magnezu z żywności wynosi ok. 50%. Jeżeli więc codzienna dieta uboga jest w kasze, orzechy czy płatki owsiane, a przy tym odnotowujesz zwiększone zapotrzebowanie na magnez, możesz sięgnąć po Aspargin.
Dzienne zapotrzebowanie organizmu na potas u osób dorosłych zostało ustalone na 4700 mg. Wyjątek stanowią kobiety karmiące piersią – w tym przypadku odnotowywany jest wzrost zapotrzebowania do 5100 mg na dobę.
Jeżeli źródłem potasu są wyłącznie produkty spożywcze, skutki uboczne nadmiernego spożycia tego pierwiastka nie występują – jego nadmiar usuwany jest wraz z moczem. Do przedawkowania może jednak dochodzić w przypadku diety obfitującej w potas połączonej z suplementacją. Dlatego tak ważne jest, by trzymać się dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek.
Jeśli chodzi o lek Aspargin, dawkowanie leku powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami lekarza. Specjalista bierze bowiem pod uwagę m.in. wiek, płeć, stan zdrowia pacjenta oraz jego potrzeby. O ile jednak lekarz nie zleci innego schematu przyjmowania leku, Aspargin należy przyjmować w dawce od 2 do 6 tabletek na dobę. Dawkowanie Asparginu powinno mieć charakter dzielony – najlepiej po rannym i wieczornym posiłku.
Decydując się na zażywanie Asparginu, należy wziąć pod uwagę interakcje preparatu z innymi lekami. Z uwagi na antagonistyczny charakter soli magnezu, nie można przyjmować tabletek przy jednoczesnym stosowaniu leków zawierających związki wapnia oraz fosforu. W przypadku przyjmowania antybiotyków (np. tetracyklin), należy zachować min. 3-godzinną przerwę między podaniem leków – sole magnezu przyczyniają się do zmniejszenia wchłaniania antybiotyków.
Pamiętaj! Aspargin przeznaczony jest dla osób powyżej 12 roku życia.