Czym grozi niedobór potasu?

Czym grozi niedobór potasu? Potas aktywuje liczne reakcje enzymatyczne i ma podstawowe znaczenie dla wielu procesów fizjologicznych, między innymi wpływa na przewodnictwo nerwowe, kurczliwość mięśnia sercowego, mięśni gładkich i szkieletowych, wydzielanie żołądkowe, pracę nerek, syntezę tkanek i metabolizm węglowodanów. Jak uzupełnić potas? Jakie jest zapotrzebowanie na ten pierwiastek? Podpowiadamy.

Zapotrzebowanie na potas zależy od płci i wieku

Jeśli chodzi o dzienne zapotrzebowanie na potas, to są to różne normy, w zależności od wieku, płci i innych czynników. Według najpopularniejszego podziału te dzienne normy kształtują się następująco:

 • niemowlęta do ukończenia 6 miesięcy: 400 mg,
 • do pierwszego roku życia: 700 mg,
 • dzieci w wieku 1-3 lata: 2400 mg,
 • 4-6 lat: 3100 mg,
 • 7-9 lat: 3700 mg,
 • 10-12 lat: 4100 mg,
 • kobiety w ciąży: 4700 mg,
 • kobiety karmiące: 5100 mg,
 • dorośli: 4500 mg.

Rola potasu w organizmie człowieka

Potas jest istotnym elementem w prawidłowym funkcjonowaniu całego organizmu. Należy do elektrolitów, co oznacza, że jest składnikiem mineralnym uczestniczącym w regulowaniu gospodarki wodnej. Dzięki potasowi w ludzkim ciele utrzymuje się odpowiednia objętość płynów. Pierwiastek jest istotnym elementem w procesie kontrolowania ciśnienia krwi i rytmu serca. Ma zbawienny wpływ na nasz układ nerwowy – dzięki niemu mózg jest lepiej dotleniony, więc zarówno koncentracja, jak i procesy myślowe ulegają poprawie. Potas pobudza wydzielanie insuliny w trzustce, a także reguluje poziom pH w organizmie.

Czym grozi niedobór potasu?

Dobowe zapotrzebowanie dorosłego człowieka na potas wynosi od 3000 do 4500 mg. Prawidłowe stężenie potasu w surowicy lub osoczu wynosi 3,7 do 5,3 mmol na litr krwi. Hipokaliemia to niedobór potasu, którego stężenie jest oznaczone we krwi na poziomie niższym niż 3,6 milimola na litr.

Czynniki, które wpływają negatywnie na prawidłowy poziom tego pierwiastka w twoim organizmie, to:

 • niewłaściwa, źle zbilansowana dieta
 • leki moczopędne i przeczyszczające
 • wzmożony wysiłek fizyczny
 • stres

Jak rozpoznać, że brakuje ci potasu? Jakie są skutki? Taki niedobór powoduje puchnięcie nóg i rąk, a podczas wysiłku fizycznego uczucie mrowienia i drętwienia kończyn, skurcze łydek. Zdenerwowanie, zmęczenie i problemy ze snem i koncentracją również mogą być sygnałem spadku lub niedoboru potasu. Brak tego pierwiastka w organizmie wpływa negatywnie na pracę serca i nerek, czego konsekwencją mogą być choroby takie jak nadciśnienie, miażdżyca czy kołatanie serca. Jeśli chodzi o układ pokarmowy, to niedobór potasu może spowodować mdłości, zaparcia lub odwodnienie.

Jak uzupełnić potas?

Istnieją dwa sposoby. Po pierwsze: dieta bogata w produkty z wysokim wskaźnikiem potasu. Wprowadzenie do codziennego jadłospisu dań, owoców i warzyw bogatych w ten składnik w naturalny sposób wyrówna poziom potasu w organizmie. Wystarczy sięgać częściej po jabłka, pomidory, figi, suszone morele, banany, awokado, ziemniaki, ryby, produkty zbożowe i zawierające kakao. Drugi, wspomagający pomysł, to leki i preparaty zawierające potas, np. Aspargin. Doustna kuracja, prowadzona pod okiem lekarza specjalisty, wzmocni efekt zbilansowanej diety i pomoże szybciej i skuteczniej wyrównać poziom potasu.