Potas – jak wybrać najlepszy preparat?

Jeśli w badaniu krwi na czczo widoczny jest niedobór potasu, należy zadbać o odpowiednią suplementację. Podpowiadamy jaka forma potasu będzie najlepiej przyswajalna oraz dlaczego warto wybrać lek, taki jak Aspargin.

Ile potasu powinno być w preparatach z potasem?

Zdrowe osoby powyżej 19. roku życia powinny każdego dnia dostarczać organizmowi 4700 mg potasu, a kobiety w trakcie laktacji nawet 5100 mg. Norma zawartości tego pierwiastka we krwi to 3,7-5,3 mmol/l w badaniu na czczo. Dzienne zapotrzebowanie na potas można pokryć zdrową dietą bogatą w warzywa i owoce (zwłaszcza surowe, ponieważ gotowanie znacznie obniża ilość potasu) oraz produkty pełnoziarniste. Aby nie doprowadzić do niedoboru, warto też wybrać odpowiedni preparat uzupełniający codzienny jadłospis. Na niedobór potasu we krwi szczególnie narażone są osoby:

– po przebytych chorobach układu pokarmowego, biegunkach i wymiotach;

– stosujące leki moczopędne i przeczyszczające;

– cierpiące na niektóre choroby nerek;

– z nadciśnieniem i cukrzycą;

– stosujący niektóre leki, np. diuretyki, aminoglikozydy, na nadciśnienie, po kuracji antybiotykowej;

– nadużywający alkoholu i kofeiny;

– na diecie z wysoką zawartością sodu;

– sportowcy.

Przed rozpoczęciem suplementacji potasem należy wykonać badania krwi, aby nie doprowadzić do stanu nadmiaru tego pierwiastka, zwanego hiperkaliemią.

Formy potasu i ich wchłanialność

Jaką formę potasu należy wybrać, aby mieć pewność, że dobrze się on przyswoi? Na rynku znajdziemy:

– chlorek potasu,

-asparaginian,

– cytrynian,

– glukonian,

– wodorowęglan potasu (diwęglan potasu). Najlepszą wchłanialność wykazują preparaty w formie soli z hydroksykwasami lub aminokwasami, np. glutaminianami, mleczanami lub asparaginianami.

Lek czy suplement diety? Jaki preparat z potasem wybrać?

Najpewniejszym, bo przebadanym i potwierdzonym certyfikatami potasem będzie ten w postaci leku. Ma on udowodnioną działalność leczniczą, a nie jest jedynie uzupełnieniem diety jak w przypadku suplementu. Przykładem bezpiecznego i skutecznego leku w przypadkach niedoboru potasu jest np. Aspargin oparty na substancji o wysokiej wchłanialności, czyli asparaginianie.