Potas działa na wiele układów i ośrodków w ludzkim ciele. To od niego zależy prawidłowe funkcjonowanie serca, układu nerwowego czy trzustki. Dostarczanie go w codziennym jadłospisie to nic trudnego. Wystarczy wiedzieć, które warzywa, owoce, kasze czy bakalie zawierają najwięcej potasu. Z listy produktów, którą stworzyliśmy, wybierz swoje ulubione smaki i skomponuj pyszne i zdrowe przekąski, które dostarczą Twojemu organizmowi składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.
Potas to składnik, który znajduje się w niemal każdym produkcie spożywczym. Wiele rzeczy bogatych w potas jest wysokokalorycznych – na przykład banany lub awokado – ale istnieje również cały szereg warzyw i owoców bogatych w potas, o mniejszej kaloryczności. Dobrym tego przykładem są ziemniaki, soja, owoce cytrusowe i wszystkie warzywa liściaste w kolorze zielonym.
Warzywa bogate w potas to: ziemniak, burak (koniecznie surowy!), brukiew, bakłażan, cukinia, szpinak, bób, botwinka, chrzan, groszek zielony, kalarepa. Ile potasu zawiera pomidor? Stosunkowo dużo, bo aż 237 mg na 100 g pomidora. Warto wiedzieć, że ziemniaki mają go więcej, bo aż 421 mg na 100 g, ale w procesie gotowania i obróbki termicznej wiele składników odżywczych i pierwiastków bezpowrotnie ginie. Szacuje się, że w trakcie gotowania ziemniaki tracą połowę zawartości potasu. Lepszą opcją jest więc gotowanie na parze. Przygotowane w ten sposób ziemniaki tracą zaledwie 6%, a nie 50% tego cennego składnika. Pomidory w formie soku lub przecieru to doskonałe źródło zarówno potasu, jak i magnezu. Pamiętajmy o tym warzywie, podejmując decyzje co do wyborów żywieniowych.
Dla fanów świeżych owoców mamy dobrą wiadomość – owoce to produkty bogate w potas. Najwięcej tego pierwiastka znajdziemy przede wszystkim w agreście, bananie, brzoskwiniach i morelach, porzeczce (czerwonej i czarnej), winogronach, ananasie. Suszone owoce to doskonałe jego źródło, podobnie jak soki i koncentraty owocowe.
Które produkty zawierają potas w większych ilościach? Wiele produktów zbożowych. Przede wszystkim kasze: gryczana i jęczmienna, płatki: owsiane, kukurydziane oraz pszenne, pumpernikiel, pieczywo żytnie i chrupkie. Mleko odtłuszczone w proszku, orzechy pistacjowe, fasola biała to również doskonałe źródła tego pierwiastka. Potas w jedzeniu znajduje się również w czekoladzie i kakao 16%, chałwie, orzechach, rodzynkach, a także nasionach roślin strączkowych.
Sama dieta nie wystarczy, żeby utrzymywać poziom potasu w normie. Pierwiastek jest wypłukiwany np. przez spożycie kawy lub wchłania się z pożywienia w niewielkim tylko procencie. Jak więc temu zaradzić? Na ratunek przychodzą preparaty z potasem, np. Aspargin. To udane połączenie dwóch, dobrze przyswajalnych składników: soli magnezowej i potasowej kwasu asparaginowego. Zbilansowana dieta w parze ze wsparciem w postaci leku to recepta na odpowiedni poziom potasu w twoim organizmie.