Formy potasu i ich przyswajalność

Potas jest jednym ze składników, który jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. To właśnie on dostarcza impulsy do serca. Potas wpływa na budowę i pracę mięśni, działa kojąco na układ nerwowy – dotlenia mózg i poprawia koncentrację. Dlatego, jeśli odczuwasz bóle głowy, nieregularne bicie serca, a nawet problemy ze snem, to może oznaczać niedobór potasu. Żeby zwiększyć poziom potasu w organizmie, warto wprowadzić do diety składniki bogate w ten pierwiastek (suszone owoce: morele, rodzynki, jabłka), bądź zaopatrzyć się w leki, które dostarczą ci jego odpowiednią dawkę.

Potas w organizmie jest niezwykle ważny. Odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie wielu układów i narządów i nie może go zabraknąć. W związku z tym, że potas w znacznej mierze reguluje funkcjonowanie organizmu, zapotrzebowanie dla dorosłej osoby to mniej więcej 2-4 g na dobę. A jego prawidłowy poziom we krwi to 3,7-5,3 mmol/l.

Formy i przyswajalność potasu

Potas dobrze i szybko wchłania się z przewodu pokarmowego i jest aktywnie wychwytywany przez komórki z płynu pozakomórkowego. Po podaniu doustnym wchłanianie potasu z przewodu pokarmowego wynosi prawie 100% podanej dawki. Jony metali najlepiej wchłaniane są w postaci soli z aminokwasami lub hydroksykwasami (jako asparaginiany, glutaminiany, mleczany), w których metale związane są jako chelaty średniej mocy. Chroni to jon metalu przed przekształceniem w przewodzie pokarmowym w trudno rozpuszczalny związek i ułatwia transport jonu przez ścianę jelita.

Utrata potasu – przyczyny i skutki

Gdy organizm narażony jest na sytuacje stresujące, poziom potasu gwałtownie spada. Aby utrzymać go na odpowiednim poziomie, warto urozmaicić swoją dietę lub wspomóc się preparatami z potasem.

Kto powinien przyjmować Potas? Na niedobór potasu narażone są również osoby, które borykają się z chorobami nerek oraz problemami z układem pokarmowym (biegunki, wymioty). Jeśli lubisz wysiłek fizyczny i często uprawiasz sport, nadmiernie się pocisz możesz mieć problemy z zachowaniem równowagi wodno-elektrolitowej i tym samym z odpowiednim poziomem potasu w organizmie.

Formy potasu i ich przyswajalność

Składniki bogate w potas

Aby nie narazić się na niedobór potasu, do swojej diety warto wprowadzić następujące składniki:

  • produkty mleczne
  • warzywa: ziemniaki, szpinak, brokuły
  • nasiona warzyw strączkowych: fasola, soczewica, groch
  • owoce świeże i owoce suszone: morele, banany
  • przetwory zbożowe: płatki owsiane, kasze – jaglana, gryczana

Preparaty z potasem – dlaczego warto o nich pomyśleć?

Każdego dnia dorosła osoba powinna przyjmować od 3 do 4 gramów potasu. Ale nawet odpowiednia dieta nie zawsze jest w stanie to zapewnić. Dlatego do jadłospisu warto dodać leki bogate w jego łatwo przyswajalną formę. Jednym z nich jest Aspargin, w którego skład wchodzi wodoroasparaginian potasu półwodny – doskonale wchłanialna forma soli potasowej.