Niedobór potasu — objawy, skutki i zapobieganie

Stan niedoboru potasu zwany jest hipokaliemią i oznacza stężenie potasu w osoczu mniejsze niż 3,6 mmol/. Długotrwałe narażenie na czynniki, które sprzyjają jego powstawaniu, może doprowadzić do groźnych zaburzeń i stanowić zagrożenie dla życia. Czym objawia się hipokaliemia i jak jej zapobiec?

Rola potasu w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu człowieka jest nie do przecenienia. Kiedy go brakuje, może dojść do niebezpiecznych zaburzeń rytmu serca. W sytuacjach tego typu kluczowe jest, by jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leczenie i podać preparat zawierający potas. Jak szybko uzupełnić niedobór tego składnika? Poznaj objawy oraz czynniki, które mają wpływ na potencjonalne pojawienie się hipokaliemii, by właściwie i na czas zareagować.

Przeczytaj: Za co odpowiada potas w organizmie człowieka?

Potencjalne przyczyny niedoboru potasu

Wśród przyczyn, które mają wpływ na pojawienie się stanu niedoborowego, można wyróżnić najczęściej nieprawidłową dietę. Jadłospis, który zawiera mało składników odżywczych, w tym potasu, a dodatkowo jest wysokosodowy, może skutkować hipokaliemią. Warto wiedzieć także, że niedobór potasu ma często związek z niedoborem magnezu. Co ciekawe, zbyt obfite spożycie lukrecji może wywołać niedobór potasu.

Przeczytaj: Jakie produkty zawierają potas?

Niedobór pojawia się również w przypadku zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej. Kiedy występuje biegunka, wymioty, zbyt obfite pocenie się, może dojść do zachwiania poziomu potasu.

Zbyt niski potas może wystąpić u osób, które przyjmują leki o działaniu moczopędnym (np. w nadciśnieniu, chorobach wątroby czy nadnerczy), glikortykosteroidy, a także insulinę.

Co ciekawe, hipokaliemia może wiązać się ze stresem, skutkującym wystąpieniem zwiększonej aktywności katecholamin.

Do rzadkich chorób, w przebiegu których występuje niedobór potasu, można zaliczyć zespół Cushinga, hiperaldosteronizm, zespół Barttera i zespół Liddle’a.

Objawy niedoboru potasu

W zależności od wahań stężenia potasu, objawy niedoboru mogą przybrać postać lekką, w której występuje kołatanie serca, osłabienie, skurcze mięśniowe.

Cięższa postać hipokaliemii może wywoływać częstomocz, mrowienie i porażenie mięśni, w tym skurcz jelit, arytmię, niskie ciśnienie.

Przeczytaj: Jakie są objawy niedoboru potasu?

Jak zapobiegać niedoborom potasu?

W przypadku istnienia zagrożenia niedoborem tego pierwiastka warto włączyć sprawdzony lek, który zawiera potas, a także magnez (ze względu na współzależność występowania zbyt niskiego poziomu obydwu). Jego dawkę najlepiej ustalić z lekarzem lub farmaceutą, którzy wezmą pod uwagę istniejące objawy oraz ewentualne choroby.