Uczucie stałego zmęczenia, przyspieszone bicie serca nawet podczas bardzo niewielkiego wysiłku, problemy ze snem, nerwowość – to sygnały ostrzegawcze, że w organizmie brakuje potasu. Skurcze mięśni, drętwienie i puchnięcie kończyn, drżenie łydek to kolejne znaki, że należy sięgnąć po ten pierwiastek. Wprowadzić go można do jadłospisu w formie posiłku bogatego w potas lub sięgnąć po wysokiej jakości preparat z potasem z apteki.
Potas – za co odpowiada?
Potas jest niezbędnym elementem do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Jest odpowiedzialny między innymi za transport składników odżywczych do komórek oraz pracę mięśni. Wpływa na układ nerwowy, poprawiając koncentrację i procesy myślowe zachodzące w mózgu.
Jak uzupełnić potas w organizmie?
Poziom potasu można uzupełnić na dwa sposoby. Po pierwsze – warto sięgać po produkty bogate w ten pierwiastek. Są to między innymi: suszone morele, figi, banany, awokado, seler, ziemniaki, pomidory, kiwi. Innym rozwiązaniem jest przyjmowanie leku z potasem, w którym znajduje się skondensowana dawka tego pierwiastka.
Kto powinien przyjmować potas?
Jest wiele osób, które muszą starannie dopasowywać jadłospis pod kątem zawartych w pożywieniu witamin, minerałów. Osoby z tych grup są szczególnie narażone na gorsze wchłanianie potasu i innych pierwiastków lub zwiększone ich wypłukiwanie.
- Sportowcy i osoby aktywne
Spożywanie posiłków bogatych w potas wspiera regenerację mięśni. Wraz z potem traci się duże ilości potasu, dlatego ryzyko niedoboru rośnie. Po intensywnym treningu i hektolitrach potu wylanych na siłowni, koniecznie zjedz posiłek bogaty w potas! Możesz się również wesprzeć odpowiednim preparatem z tym pierwiastkiem.
- Przewlekle chorzy
W trakcie długotrwałej terapii lekami, takimi jak środki nasercowe, działającymi na układ krążenia lub nadciśnienie tętnicze w organizmie może zacząć brakować cennych pierwiastków, takich jak potas. Takie kuracje utrudniają wchłanianie się witamin i minerałów, a także wypłukują elektrolity (w tym potas).
- Osoby z chorym układem pokarmowym
Osoby, które nadużywają środków przeczyszczających, ludzie po przebytych chorobach wywołanych rotawirusami (popularna, potoczna nazwa to „grypa żołądkowa”) są w grupie znacznego ryzyka niedoboru potasu. Zakażenie rotawirusami objawia się intensywnymi biegunkami i wymiotami, co również może zachwiać równowagę elektolitową organizmu i obniżyć poziom potasu we krwi.
- Żyjący w stresie i pośpiechu
Permanentny stres nie sprzyja zachowaniu równowagi w organizmie. Dokładając do tego stosowanie alkoholu lub innych substancji pobudzających (np. kawa, herbata), proces wypłukiwania potasu z organizmu się zwiększa.