Potas jest jednym z pierwiastków, bez którego nasz organizm nie może funkcjonować. To on wpływa na prawidłową pracę serca, zapobiega skurczom mięśni, a także wspomaga dopływ tlenu do mózgu. Obok magnezu stanowi podstawę pracy organizmu człowieka. Za co dokładnie odpowiada Potas?
Właściwości potasu mogą stanowić niemałą zagadkę. Większość z nas wie, że magnez pomaga w stanach stresowych i obniża napięcie z nimi związane. Zatem, w jakich sytuacjach pomoże nam potas?
Na rynku dostępne są różne leki oraz preparaty, które pomogą utrzymać odpowiedni poziom potasu we krwi. Warto również wprowadzić do swojej diety składniki, które dostarczą nam ten pierwiastek w najbardziej naturalnej formie.
Składniki bogate w potas:
Odpowiednia dieta pomoże utrzymać stężenie potasu we krwi na odpowiednim poziomie. A więc jaki? U osoby dorosłej to 3,7-5,3 mmol/l, co oznacza, że powinniśmy przyjmować 3-4 gramów potasu na dobę.
Potas w organizmie człowieka stanowi jeden z podstawowych pierwiastków, który wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układów i narządów. Za co odpowiada?
Ponadto potas w organizmie człowieka wspiera:
Na niedobór potasu (hipokaliemię) najbardziej narażone są osoby borykające się z chorobami sercowo-naczyniowymi, a także stosujące leki moczopędne, które mogą go wypłukiwać. Negatywnie na poziom tego pierwiastka działają również leki zmniejszające wysokie ciśnienie krwi. Niedobór występuje także po ostrych wymiotach i biegunce.
Objawy niedoboru potasu:
Stan hiperkaliemii, czyli nadmiaru potasu we krwi, występuje zdecydowanie rzadziej. Najczęściej pojawia się u osób, które przewlekle chorują na nerki (np. ostra lub przewlekła niewydolność).
Objawy nadmiaru potasu:
Niedobór potasu można uzupełnić dzięki odpowiednim lekom lub suplementom. Warto najpierw skonsultować się z lekarzem, który wybierze odpowiednią kurację. Wybierając lek, należy zwrócić uwagę na formę potasu, którą zawiera oraz jej przyswajalność. Im większe wchłanianie, tym większa ilość trafi bezpośrednio do naszego organizmu.