Objawy niedoboru potasu w organizmie

Jak sprawdzić, czy cierpisz na niedobór potasu? Objawy tej przypadłości nie są specyficzne. Jednak ich bagatelizowanie może być groźne dla Twojego zdrowia. Sprawdź, jak rozpoznać brak potasu w organizmie — bardzo częste zaburzenie elektrolitowe.

Stan niedoboru potasu, czyli hipokaliemii, jest dość powszechnym zjawiskiem. Możemy nie być go świadomi, bo lekki brak potasu nie daje zwykle żadnych objawów. Wystarczy, że nie pijemy odpowiedniej ilości płynów w upalny dzień, żyjemy w przedłużającym się stresie lub spożywamy produkty ze zbyt dużą ilością soli. Łagodna hipokaliemia mieści się w przedziale 3,1—3,5 mmol/l.

Przeczytaj: Jakie są normy potasu we krwi i zobacz, czy powinieneś zadbać o jego poziom.

Jest to jednak stan alarmujący, w którym już zaleca się przyjmowanie leku z dobrze przyswajalnym potasem i innymi elektrolitami. Każda ilość potasu poniżej wartości 3,6 mmol/l to zagrożenie dla równowagi elektrolitowej w organizmie, której zachwianie jest obciążające dla pracy serca, mięśni i układu pokarmowego.

Przeczytaj: Dlaczego warto wybrać Aspargin? Lek, a nie suplement, któremu ufają pokolenia.

Objawy niedoboru potasu można zazwyczaj zauważyć, gdy mamy do czynienia ze stężeniem mniejszym niż 3,1 mmol/l. Najczęstszą przyczyną ciężkiego niedoboru potasu są choroby nerek, a także przyjmowanie niektórych leków (np. diuretyków) czy zaburzenia pokarmowe.

Dlaczego prawidłowy poziom potasu we krwi jest tak ważny?

Potas to jeden z elektrolitów, który wspiera prawidłową pracę jednego z najważniejszych organów naszego ciała, czyli serca. Reguluje częstotliwość jego skurczów. Wyrównuje także ciśnienie krwi — szacuje się, że blisko 20% pacjentów ze stwierdzonym nadciśnieniem tętniczym ma niedobory potasu.

Niedobór potasu prowadzi do wypłukiwania glikogenu, postaci glukozy, która „zasila” mięśnie, w tym mięsień sercowy i sieć naczyń krwionośnych. Taka sytuacja może prowadzić do stanów wyczerpania i powodować złe samopoczucie.

Nie sposób nie wymienić związku potasu ze stresem. Odpowiedź hormonów na permanentny stan stresowy prowadzi do wypłukiwania zasobów potasu z krwi, a w dłuższej perspektywie, może powodować nadciśnienie, problemy ze strony układu sercowo-naczyniowego, a nawet choroby neurologiczne.

Przeczytaj: Czym może grozić niedobór potasu?

Niedobór potasu: objawy, które mogą wywołać zaniepokojenie

Jakie symptomy możemy zauważyć, kiedy w naszym organizmie brakuje potasu w odpowiednim stężeniu? Lekki lub umiarkowany stan hipokaliemii może się objawiać:

  • uczuciem osłabienia,
  • kołataniem serca,
  • zaparciami,
  • brakiem łaknienia.
  • obrzękami kończyn,
  • skurczami mięśni.

Ciężka postać niedoboru potasu to stan zagrażający zdrowiu, którego oznaki to:

  • osłabienie lub porażenie mięśni,
  • porażenie jelit,
  • arytmia,
  • bardzo niskie ciśnienie tętnicze,
  • mrowienie dłoni, stóp, twarzy,
  • wzmożone pragnienie,
  • oddawanie dużych ilości moczu.

Jak zachować się w przypadku niedoboru potasu?

Jeśli wystąpiły u Ciebie niepożądane objawy, zgłoś się do lekarza, który zleci Ci szereg badań, w tym oznaczenie stężenia potasu we krwi.

Aby zapobiec niedoborom, włącz odpowiednie grupy pokarmów do jadłospisu oraz prewencyjnie zażywaj bezpieczny lek z potasem (najlepiej pod kontrolą lekarza).

Przeczytaj: Dieta bogata w potas. Co zawiera najwięcej tego składnika?