Jak prawidłowo i skutecznie uzupełnić niedobór potasu?

Kiedy możemy mówić o niedoborze potasu, jak sprawdzić, czy dostarczamy sobie dostateczną ilość tego pierwiastka i co robić, kiedy zauważymy niepokojące objawy? Podpowiadamy, jak zmienić dietę na zdrowszą i jaki preparat z potasem wybrać.

Przeczytaj o wpływie magnezu na profilaktykę przeciwzawałową.

Kiedy mówimy o niedoborze potasu?

Potas to jeden z najważniejszych pierwiastków regulujących pracę organizmu. Ma wpływ m.in. na układ krążenia, mięśniowy i nerwowy. Jego niedobór może skutkować objawami tj.:

  • ogólne osłabienie;
  • zaburzenia rytmu i kołatanie serca;
  • zmniejszenie apetytu;
  • zaparcia;
  • skurcze, mrowienie i obrzęki;
  • częste oddawanie moczu;
  • porażenie jelit.

O niedoborze mówimy, kiedy ilość potasu we krwi spada poniżej przyjętej normy, czyli 3,7-5,3 mmol/l w badaniu na czczo. Należy pamiętać, że zaleca się, aby dzienna dawka tego pierwiastka dla osoby dorosłej wynosiła 4700 mg, a dla kobiet w okresie laktacji nawet 5100 mg. Na spadek stężenia potasu w organizmie mogą być narażone osoby po przebytych chorobach układu pokarmowego, stosujące leki moczopędne lub przeczyszczające, z chorymi nerkami, nadciśnieniem lub cukrzycą, nadużywające alkoholu i soli oraz pijący dużą ilość kawy.

Czy kawa wypłukuje potas? Sprawdź!

Niedobór potasu – jak uzupełnić zmieniając dietę?

Dzienne zapotrzebowanie na potas można pokryć, stosując bogatą, zdrową dietę, w której wyeliminujemy produkty wysoko przetworzone, zawierające dużą ilość soli i kofeiny oraz alkohol. Do jadłospisu należy włączyć warzywa, owoce oraz produkty zbożowe o wysokiej zawartości potasu, np.:

– soję (2132 mg /100 g nasion suchych)

– fasolę (1188 mg/100 g w nasionach suchych)

– chrzan – 740 mg/ 100 g

– natkę pietruszki – 695 mg / 100 g

– arbuz – 641 mg / 100 g

– szpinak 580 mg/ 100 g

– bataty 542 mg/ 100 g

– awokado – 507 mg/ 100 g

– ziemniaki – 421 mg/100 g (surowe)

– banany – 358 mg / 100 g

– zielony groszek – 353 mg/ 100 g

– buraki – 325 mg/ 100 g (w postaci surowej, np. jako sok)

– pomidory – 237 mg/100 g

Warzywa i owoce najlepiej spożywać w postaci surowej lub przygotowywać na parze, ponieważ podczas gotowania mogą utracić nawet połowę zawartego w nich potasu.

Przeczytaj więcej o źródłach potasu.

Niedobór potasu – jak go uzupełnić, stosując preparaty z tym pierwiastkiem?

W przypadku dużego niedoboru potasu i pojawienia się niepokojących objawów należy rozpocząć suplementację. Najlepiej wybrać preparat o statusie leku, którego działanie lecznicze zostało przebadane i potwierdzone. Często w parze z niedoborem potasu występuje niedostateczne stężenie magnezu, dlatego dobrze jest wybrać środek zaspokajający jego dzienne zapotrzebowanie. Magnez wspomoże także wchłanianie potasu.