Jak przeciwdziałać stanom zagrożenia zawałem?

Mówienie, że stan przedzawałowy i sam zawał serca to poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia organizmu, ale i życia pacjenta, jest być może trywialne. I choć wie to niemal każdy, problem ten jest wciąż bagatelizowany. Na szczęście zawału można uniknąć. Sprawdź, czego należy przestrzegać, by zminimalizować zagrożenie zawałem. 

Z powodu zawału serca umiera rocznie ponad 15 tysięcy Polaków, a choroby serca wraz z nowotworami stanowią ponad 70% przyczyn zgonów. Wiedza o tym, jak uniknąć zawału wydaje się kluczowa do tego, by serce i naczynia prawidłowo pracowały. Warto jednak postawić na praktykę i wdrożyć w życie kilka nawyków.

Stan zagrożenia zawałem — kto jest w grupie ryzyka?

Istnieją szczególne grupy, których zapadalność na choroby układu wieńcowego jest statycznie większa. Do osób tych należą:

  • otyli,
  • osoby palące papierosy,
  • żyjący w długotrwałym stresie,
  • kobiety powyżej 55 lat i mężczyźni powyżej 45 lat,
  • obciążeni genetycznie (zawał lub choroby serca u rodziców czy rodzeństwa w wywiadzie),
  • kobiety przyjmujące antykoncepcję doustną (zwiększającą ryzyko wystąpienia zakrzepów).

Aby precyzyjnie oszacować ryzyko wystąpienia zawału, warto skorzystać ze skali SCORE. To narzędzie przygotowane przez Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne, pozwalające ocenić prawdopodobieństwo wystąpienia zawału w ciągu 10 lat.

Jak uniknąć zawału? Poznaj 10 zasad

  1. Zadbaj o gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu

O prawidłową pracę serca dbają elektrolity, w tym magnez, potas i sód. Wystarczy upalny dzień, intensywny trening czy biegunka, by zachwiać właściwy poziom tych pierwiastków. A ten niezbędny jest dla zdrowego serca.

  1. Spożywaj więcej błonnika

Okazuje się, że błonnik pochodzący ze zbóż niweluje ryzyko zawału — w tym blisko o 35% w przypadku drugiego zawału. Warto włączyć produkty pełnoziarniste do swojego jadłospisu.

  1. Unikaj nagłych zmian temperatury

Udowodniono, że gwałtowny spadek temperatury prowadzi do zagęszczenia się krwi. A stan ten sprzyja tworzeniu się zakrzepów, będących bezpośrednią przyczyną zawałów. Nie należy dopuszczać do nagłego wychłodzenia organizmu.

  1. Trenuj regularnie

Wystarczy codzienny wysiłek fizyczny o umiarkowanej intensywności, aby serce było bardziej wydolne. Spaceruj, ćwicz jogę, jeździj na rowerze. Jeśli ciężko Ci jest zmobilizować się do aktywności każdego dnia, wprowadź zasadę 3 razy w tygodniu x 30 minut.

  1. Zadbaj o jakość snu

Drzemka lub pełnowartościowy sen obniżają poziom kortyzolu, a także zmniejszają ciśnienie tętnicze, a nawet zapobiegają otyłości czy cukrzycy. Te choroby są niebezpieczne dla pracy serca i zwiększają ryzyko zawału.

  1. Znajdź chwilę na relaks

Adrenalina i kortyzol maleją podczas relaksu. Sesja mindfulness czy medytacji, a nawet spokojny wieczór z książką nie tylko pomoże zebrać myśli, ale będzie korzystna dla serca.

  1. Badaj się

Regularnie wykonuj badania cholesterolu, a także triglicerydów. Warto kontrolować poziom kortyzolu i adrenaliny.

  1. Nie pal

Palenie tytoniu jest jednym z głównych czynników prowadzących do zawału serca, w tym powstawania blaszek miażdżycowych.

  1. Przejdź na fleksitarianizm

Ograniczenie tłuszczów nasyconych pochodzenia zwierzęcego pomaga zredukować wagę i trzymać „zły” cholesterol w ryzach. Zainteresuj się fleksitarianizmem — wprowadź w tygodniu dni bez mięsa.

  1. Ogranicz sól

Nadmierne spożycie soli przyczynia się do wzrostu ciśnienia we krwi. Pamiętaj, że sól jest nie tylko w tym, co słone, ale także np. w słodyczach. Weź pod uwagę dosypywaną ilość soli, ale także tę, którą spożywasz wraz z gotowym pokarmem.

Czy kaszel działa przeciwzawałowo?

W internecie możemy spotkać się z opiniami, że kaszel może uchronić przed zawałem w trakcie ataku serca. Faktycznie, może on pomóc w przypadku migotania komór. Jednakże nieumiejętne użycie tego „narzędzia” może przynieść więcej szkody niż pożytku. Zatem, jeśli poczujesz któryś z symptomów wskazujących na to, że masz zawał, zadzwoń pod numer alarmowy.