Jak naturalnie walczyć ze zmęczeniem?

Zmęczenie od czasu do czasu dopada każdego z nas – choćby w wyniku przepracowania, stresu czy źle przespanej nocy. O ile pojawia się okazjonalnie, nie ma powodu do zmartwień. Jednak jeśli utrzymuje się dłużej, warto zastanowić się, jak z nim walczyć. Poznaj naturalne sposoby na ten stan oraz zobacz, jakie witaminy na senność mogą pomóc.

Skąd może się brać zmęczenie?

Zmęczenie, zwłaszcza to przewlekłe, nie zawsze musi oznaczać poważnej choroby. Najczęściej jest po prostu efektem prowadzenia mało higienicznego trybu życia. Problemem zazwyczaj jest niezdrowa dieta, uboga w niezbędne witaminy i minerały, jednak dodatkowo przeszkadzać w cieszeniu się mocą energii do działania mogą brak ruchu, wysoki poziom stresu czy stosowanie używek.

Właśnie dlatego, jeśli chcesz się pozbyć stanu zmęczenia, zadziałaj kompleksowo. Przyjrzyj się uważnie swojej codziennej rutynie i zwyczajom żywieniowym oraz zobacz, co możesz w nich zmienić.

Zdrowy sen to podstawa

Kiedy śpisz za krótko lub Twój sen jest płytki, przekłada się to na poziom energii w ciągu dnia. Efektem może być zmęczenie oraz senność. Dlatego w pierwszej kolejności spróbuj zadbać o lepszą jakość wypoczynku nocnego. Pomóc mogą:

  • regularne godziny zasypiania i budzenia się,
  • wietrzenie sypialni przed snem i utrzymywanie w niej stosunkowo niskiej temperatury,
  • unikanie korzystania z urządzeń mobilnych czy oglądania telewizji tuż przed zaśnięciem,
  • spożywanie ostatniego posiłku na co najmniej 2 h przed zaśnięciem.

Więcej ruchu to więcej energii

Odpowiednia ilość ruchu to kolejna składowa wpływająca na poziom energii Twojego organizmu. Jeśli prowadzisz bardzo siedzący tryb życia, możesz mieć problemy ze zmęczeniem – mimo że nie ruszasz się zbyt wiele. Dostarcz sobie odpowiednią porcję aktywności każdego dnia. Czasem wystarczą małe zmiany w codziennej rutynie – np. zamiana windy na schody, czy wybranie spaceru do pobliskiego sklepu zamiast przejazdu autem. Pomóc mogą też codzienne spacery po okolicy, czy wybranie innej, lubianej formy ruchu.

Zdrowe odżywianie, czyli jakie witaminy na zmęczenie i senność

Bardzo ważne w kontekście zmęczenia i senności jest także to, co jesz, a dokładniej – jakie witaminy i minerały spożywasz oraz w jakich porcjach. Co zatem może sprzyjać wyższemu poziomowi energii? Gdy chodzi o witaminy, najistotniejsze będą te z grupy B. To jednak nie wszystko. Równie istotne są minerały, a w szczególności elektrolity takie jak potas czy magnez.

Te dwa ostatnie pierwiastki w postaci jonów wspierają:

  • prawidłowe funkcjonowanie mięśni, co sprzyja np. lepszemu radzeniu sobie z dużym wysiłkiem,
  • układ nerwowy, w tym funkcje poznawcze – takie jak pamięć oraz koncentracja. Potas sprzyja również dobremu dotlenieniu mózgu, co także odbija się na braku zmęczenia,
  • optymalną pracę serca i układu krążenia.

Właśnie dlatego wiele osób zmagających się ze zmęczeniem sięga po preparaty zawierające potas i magnez, takie jak lek Aspargin. Mogą one być sposobem na wyrównanie poziomu wspomnianych elektrolitów. To zaś wspiera walkę ze zmęczeniem organizmu.