Karmienie piersią a zapotrzebowanie na minerały i pierwiastki

Pierwsze miesiące po przyjściu dziecka na świat to okres pełen wyzwań dla młodych rodziców. Nowe obowiązki, nowa rutyna, konieczność dostosowania się do potrzeb maluszka… to tylko czubek góry lodowej. Dla kobiety to również czas laktacji, a co za tym idzie – karmienia dziecka piersią. Jak wytwarzanie pokarmu wpływa na zapotrzebowanie na składniki odżywcze? Jakie suplementy podczas karmienia piersią stosować? Dowiedz się więcej!

Karmienie piersią a dieta – jakie ma znaczenie?

Karmienie piersią wpływa na zalecenia dietetyczne dla młodej mamy. Dlaczego? Ponieważ wytwarzanie przez nią mleka dla malucha jest dodatkowym wysiłkiem ponoszonym przez organizm. Stąd też potrzebuje on więcej energii dostarczanej z pokarmem. Orientacyjnie zaleca się zwiększenie liczby dostarczanych kilokalorii o 500-650 na dobę, jednak wiele zależy od masy Twojego ciała oraz ogólnego stanu odżywienia.

Warto przy tym pamiętać, że liczy się nie tylko ilość energii dostarczanej z pokarmem, ale także jego jakość, a przede wszystkim zawartość poszczególnych witamin oraz minerałów.

Jakie suplementy podczas karmienia piersią mogą być pomocne?

Przede wszystkim pamiętaj, aby w okresie laktacji szczególnie zadbać o zdrowo zbilansowaną dietę. To spożywane pokarmy są najlepszym źródłem potrzebnych Ci witamin oraz minerałów czy kwasów tłuszczowych. Zatroszcz się więc m.in., aby:

  • spożywać 5 porcji dziennie warzyw oraz owoców – z naciskiem na te pierwsze,
  • ograniczyć lub wyeliminować spożywanie żywności wysoko przetworzonej, a w szczególności tzw. fast foodów,
  • zapewnić organizmowi prawidłowe nawodnienie,
  • sięgać po pełnoziarniste produkty – pieczywo, kasze czy ryż,
  • zachować zdrowy balans pomiędzy białkiem, tłuszczami a węglowodanami,
  • nie nadużywać cukru.

Przestrzeganie tych prostych rad będzie sprzyjało utrzymaniu Twojego dobrego zdrowia oraz wysokiego poziomu energii, także przy wyższym zapotrzebowaniu na nią wywołanym karmieniem piersią.

A co z suplementacją? Wiele mam karmiących sięga po preparaty, które pomagają uzyskać optymalny poziom niezbędnych witamin oraz mikroelementów – zwłaszcza wtedy, gdy w pierwszych miesiącach po porodzie trudno im jest znaleźć czas dla siebie.

W tym okresie szczególnie przydatne mogą się okazać m.in. witaminy z grupy B, witaminy A, D i E, a także żelazo, jod, wapń, cynk, selen czy miedź. Może się też pojawić większe zapotrzebowanie na magnez czy potas.

Potas i magnez a karmienie piersią

Potas i magnez to dwa kluczowe elektrolity, które wspierają funkcjonowanie organizmu w wielu obszarach – m.in. związanych z prawidłową pracą mięśni, serca, układu krążenia czy układu nerwowego. Dlatego warto zadbać o zapewnienie sobie ich prawidłowego poziomu w organizmie.

Przykładowo w okresie laktacji wzrasta zapotrzebowanie na potas. Standardowo dla kobiet powyżej 19. roku życia wynosi ono 4 700 mg, natomiast w czasie karmienia zaleca się spożywanie 5 100 mg. W przypadku magnezu nie ma podwyższonych norm obowiązujących w okresie laktacji. Jednak mimo to, jako że jest to moment zwiększonego wysiłku organizmu, podaż na ten pierwiastek może się zwiększyć. Warto obserwować swój organizm i w razie potrzeby skonsultować się z lekarzem prowadzącym – może on zalecić np. przyjmowanie preparatów zawierających potas i magnez, takich jak Aspargin. Ten lek jest bezpieczny dla mam karmiących, ale powinien być przyjmowany pod kontrolą specjalisty.