Formy magnezu i ich przyswajalność w organizmie

Preparaty z magnezem to jeden z najbardziej popularnych i najchętniej kupowanych suplementów. Mimo że magnez zawarty jest w wielu produktach spożywczych i dostarczamy go naturalnie wraz z pożywieniem, jego suplementacja bywa nieodzowna. Dlaczego? W okresach wytężonej pracy umysłowej i fizycznej, a także w ciąży, jego poziom w organizmie znacznie maleje. Pojawia się senność, skurcze, drganie powiek. Co wtedy robić? Odpowiedź jest jedna: postawić na wysokiej jakości preparat z magnezem, który uzupełni niedobór. Jak wybrać właściwy, dobrze przyswajalny suplement? Po jakiego rodzaju preparat sięgnąć?

Zapotrzebowanie organizmu na magnez zależne jest od wieku, płci i wagi. Przyjmuje się, że dla osoby dorosłej wynosi 290 mg do 450 mg na dobę. Zapotrzebowanie wzrasta w wyjątkowych sytuacjach – np. w trakcie ciąży czy w okresie zwiększonej aktywności psychofizycznej. W jaki sposób wybrać odpowiedni preparat magnezowy? Jaki magnez kupić? Kluczowe będą słowa: przyswajalność oraz forma występowania magnezu.

Od czego zależy przyswajalność magnezu?

Wybierając suplement dla siebie, zwróćmy uwagę na jego przyswajalność. Jak to działa? O dobrej przyswajalności możemy mówić, kiedy duża ilość zawartych w tabletce jonów magnezu zostanie rozpuszczona, a potem wchłonięta do organizmu. Najgorzej rozpuszczalną formą jest tlenek magnezu. Wykazuje najmniejszą bioretencyjność (przyswajalność), oznaczaną na poziomie 3-4%.

Wchłanianie magnezu maleje, kiedy suplementujesz preparaty z żelazem, cynkiem lub wapniem. Ograniczają je także fosforany – konserwanty, które możesz znaleźć w słodkich napojach, wędlinach i żywności przetworzonej.

Rodzaje preparatów z magnezem

Naukowcy są zgodni, że przyswajalność magnezu zależy od formy, w której występuje sól magnezu. Zarówno w pożywieniu, jak w lekach i suplementach dostępne są postacie nieorganiczne i organiczne oraz chelaty. Jaki magnez najlepiej się przyswaja?

Przykładowe nieorganiczne formy soli magnezu – o gorszej przyswajalności:

  • Chlorek magnezu – przy niedokwaśności
  • Węglan magnezu – dla osób cierpiących na zgagę, refluks i nadkwasotę
  • Siarczan magnezu – zwany solą Epsom, używany do kąpieli, działa przeczyszczająco
  • Tlenek magnezu – najgorzej rozpuszczalna forma

Przykładowe organiczne formy soli magnezu – wykazują lepszą wchłanialność:

  • Asparaginian magnezu – działa antystresowo
  • Taurynian magnezu – dla osób z problemami z układem krążenia
  • Jabłczan magnezu – dla osób, którym brak energii
  • Cytrynian magnezu – polecany przy zaparciach

Spotkać możemy się także z preparatami z magnezem w kompleksowej formie chelatu. To związki magnezu z ligandami organicznymi (kwasami lub aminokwasami). Taką formą jest np. diglicynian magnezu. Jony metali najlepiej wchłaniane są w postaci soli z aminokwasami lub hydroksykwasami, w których metale związane są jako chelaty średniej mocy. Badania dowodzą, że diglicynian wykazuje dobrą biodostępność.

Jak wybrać dobry magnez? Radzimy!

Decydując się za zakup preparatu, zwróć uwagę na:

  • ilość jonów magnezu zawartych w tabletce;
  • formę występowania magnezu (lepszą wchłanialność wykazują formy organiczne);
  • stosunek ceny do ilości jonów magnezu per tabletka.

Warto także zaufać lekom, a nie suplementom diety. Aspargin należy do preparatów z magnezem o statusie leku. Nie jest więc tylko uzupełnieniem jadłospisu w niezbędny pierwiastek. Wykazuje działanie prozdrowotne, działając leczniczo na organizm i przywracając jego funkcje.