5 najlepszych sposobów na poprawę pamięci i koncentracji

Problemy z koncentracją to znamię naszych czasów. Atakujące zewsząd informacje utrudniają skupienie się na jednej czynności dłużej niż przez kilka minut. Negatywne skutki takiej sytuacji odczuwają zarówno dzieci, jak i dorośli, a często dochodzą do tego również problemy z pamięcią i przyswajaniem wiedzy. Jak poprawić koncentrację i pamięć? Poznaj sprawdzone sposoby!

1.      Trening mózgu

Żartobliwe powiedzenie mówi o tym, że organ nieużywany zanika. W przypadku mózgu jest w tym jednak ziarnko prawdy. Aby zachować sprawność umysłu, należy go regularnie trenować. W jaki sposób? Poprzez różnego rodzaju łamigłówki, gry, takie jak np. Sudoku, krzyżówki, Scrabble czy Memory. Można również układać puzzle, czytać (szczególnie bardziej wymagające książki lub artykuły), starać się zapamiętywać teksty piosenek, dialogi z filmów, rozmaite cytaty. Możesz również skorzystać z aplikacji mobilnych zawierających ćwiczenia umysłowe. Regularny trening powinien pomóc przynajmniej osłabić problemy z pamięcią i koncentracją.

2.      Zdrowa dieta

Konkretne pokarmy (orzechy, kakao, ciemna czekolada, owoce warzywa) są od zawsze postrzegane jako pomoc w trudnościach z koncentracją i problemach z pamięcią. I bardzo słusznie! Zawierają one bowiem cenne dla mózgu witaminy i minerały – takie jak magnez, potas, żelazo, witaminy z grupy B. Magnez na pamięć i koncentrację można przyjmować również w formie tabletek. W tym przypadku świetnym wyborem będzie lek, taki jak Aspargin. Zawiera on magnez i potas na pamięć oraz koncentrację. To również pierwiastki, które wspomagają prawidłową pracę całego organizmu.

3.      Ruch i odpoczynek

Problemy z pamięcią i koncentracją często mogą być powodowane przeładowaniem informacjami czy obowiązkami. Dlatego nie wolno zapominać o przerwach – najlepiej spędzanych w ruchu. Jeśli praca czy nauka sprawiają Ci trudność, wybierz się choćby na krótki, dynamiczny spacer na świeżym powietrzu. Poruszać się i dotlenić możesz również w domu – wyjdź na chwilę na balkon albo wywietrz pomieszczenie, zrób kilka pajacyków i przysiadów albo nawet pokrzątaj się przez kilkanaście minut po domu, np. odkurzając lub wieszając pranie.

4.      Dobra organizacja

Problemy z pamięcią często wynikają z trudności w koncentracji. Te mogą mieć zaś związek ze zbyt dużą ilością rozpraszaczy lub złą organizacją pracy. Postaraj się dobrze planować wykonywane zadania. Przygotuj listę rzeczy do zrobienia i zajmuj się nimi pojedynczo. Odłóż telefon, wyłącz social media lub skorzystaj z aplikacji, które blokują do nich dostęp. Wyłącz telewizor, zastępując go kojącą muzyką lub np. dźwiękami natury (szum morza, śpiew ptaków itp.).

5.      Medytacja

Jeśli masz poważne problemy z pamięcią i koncentracją, znakomicie może zadziałać medytacja. To dalekowschodnia praktyka, która w dzisiejszych zabieganych czasach znajduje coraz więcej zwolenników. Polega na byciu „tu i teraz”, dlatego regularnie praktykowana wzmacnia koncentrację. Badania wykazały nawet, że poprawia funkcjonowanie mózgu. Medytować możesz możesz z pomocą darmowych filmów na YouTube lub coraz popularniejszych aplikacji, które przeprowadzą Cię przez cały proces. Z całą pewnością warto spróbować!