Dieta na pamięć, czyli wpływ pierwiastków na koncentrację

Dobra pamięć oraz koncentracja są niezwykle ważne dla każdego człowieka. To od nich zależy m.in. efektywność nauki i pracy, ale także wykonywanie zwykłych, codziennych czynności. Mają też wpływ na dobre samopoczucie. Zauważasz u siebie problemy z pamięcią i koncentracją? Zobacz, co może być ich przyczyną i jakie pierwiastki mogą wspomóc ich utrzymanie na optymalnym poziomie.

Co poprawia pamięć i koncentrację?

Na jakość pamięci oraz koncentracji wpływa bardzo wiele czynników. Ogromną rolę odgrywa sam tryb Twojego życia, a przede wszystkim to:

  • jaka jest jakość Twojego snu – nocny wypoczynek jest czasem regeneracji organizmu, w tym mózgu, a gdy jest on niewystarczająco długi i owocny, możesz mieć problemy ze skupieniem się i przyswajaniem informacji,
  • jak się odżywiasz – prawidłową pamięć oraz koncentrację wspomagają przede wszystkim składniki mineralne, takie jak magnez czy potas.

Dlatego, jeśli dostrzegasz u siebie problemy z pamięcią oraz koncentracją, w pierwszej kolejności przyjrzyj się bliżej swojemu stylowi życia oraz diecie. Czasami nawet drobne zmiany mogą zrobić ogromną różnicę.

Co pomaga na koncentrację?

Jakie substancje są istotne w kontekście pamięci i koncentracji? Do sprawnej i niezakłóconej pracy mózgu są potrzebne przede wszystkim tlen oraz… glukoza. Dlatego warto zadbać o zdrowe zbilansowanie diety i dostarczenie sobie odpowiedniej ilości dobrych węglowodanów. Ich świetnym źródłem mogą być np. produkty pełnoziarniste oraz warzywa.

Co jednak z witaminami oraz makro- i mikroelementami? Te na wiele sposobów wspomagają prawidłową pamięć i koncentrację. Istotne z tej perspektywy są m.in. witaminy z grupy B, lecytyna, żelazo, cynk, fosfor czy kwasy Omega-3. Ogromną rolę dla prawidłowej koncentracji odgrywają również elektrolity, a zwłaszcza magnez i potas.

Jaki jest wpływ magnezu na koncentrację? Jak działa potas?

Zarówno magnez, jak i potas są elektrolitami. Ich optymalny poziom w organizmie wszechstronnie wspiera pracę ciała oraz umysłu. Odgrywają ważną rolę również w kontekście funkcji poznawczych, w tym pamięci i koncentracji. Dlaczego?

Zarówno potas, jak i magnez wspomagają prawidłowe przewodnictwo impulsów elektrycznych w komórkach ciała. Umożliwia ono sprawną komunikację mózgu z pozostałymi organami ciała, co przekłada się również na zdolność skupienia się i przyswajania informacji.

Dodatkowo potas wspiera prawidłowe dotlenienie mózgu, a jak wspomnieliśmy, tlen to jego najważniejsze „pożywienie”.

Problemy z koncentracją – leki czy dieta?

Podstawą zachowania prawidłowej koncentracji jest oczywiście zdrowo zbilansowana dieta. Zadbaj o to, aby była bogata w produkty zawierające potas, magnez oraz inne wartościowe składniki. Dobrym rozwiązaniem będą np.:

  • produkty pełnoziarniste,
  • orzechy i nasiona,
  • warzywa strączkowe,
  • warzywa zawierające dużo potasu, np. ziemniaki czy pomidory, a także szpinak, jarmuż oraz natki,
  • ryby.

A kiedy warto sięgnąć po leki na koncentrację? Wówczas, gdy uzupełnienie niedoborów magnezu czy potasu lub innych składników jest utrudnione. W takich sytuacjach warto sięgnąć po Aspargin. Jak widzisz, na prawidłową pamięć oraz koncentrację składa się wiele czynników. Zadbaj zatem kompleksowo o swój organizm i działaj wydajniej.