Jeśli trenujesz, wiesz, jak ważna jest regeneracja mięśni. Aby zachodziła skutecznie, potrzebny jest nie tylko odpoczynek. Efektywność i tempo procesu zależy także od poziomu różnych substancji w organizmie. Jedną z nich jest potas.
Regeneracja mięśni to nic innego jak mechanizm ich odnowy i wzrostu, a także odbudowy na skutek uszkodzeń. Te ostatnie mogą nie być widoczne gołym okiem, a także niewyczuwalne — mikrouszkodzenia włókien mięśniowych nie są groźne i powstają dosyć często w wyniku treningu o dużej intensywności. Jak na proces regeneracji wpływa potas? Poznaj odpowiedź.
Potas, obok magnezu, jest najważniejszym elektrolitem w organizmie człowieka.
Przeczytaj też: Kto powinien przyjmować magnez?
Całkowita średnia waga potasu w ciele to ok. 150 g, z czego największa ilość tego pierwiastka znajduje się w mięśniach. Jaki jest wpływ potasu na organizm? Potas pełni funkcję wspierającą pracę układu nerwowego oraz mięśniowego, w tym ma wpływ na serce oraz naczynia krwionośne. Reguluje siłę skurczy mięśni i poziomu płynów. Jest katalizatorem impulsów nerwowych, które pobudzają mięśnie do pracy — w dużym uproszczeniu można przyjąć, że potas jest swoistym nośnikiem energii. Ponadto ma wpływ na produkcję „paliwa” dla mięśni — bierze udział w procesie przekształcania glukozy z pokarmu w odżywczy glikogen.
Potas to przede wszystkim regeneracja mięśni. Pierwiastek ten odżywia je i dostarcza im składników pokarmowych w postaci glikogenu. To niezbędny proces, by pracowały prawidłowo. Po treningu ważną kwestią jest powrót do stanu równowagi energetycznej, którą zachwialiśmy, tracąc kalorie. Potas wspiera ten proces, podnosząc wydajność mięśni.
Od ilości potasu we krwi zależy także siła mięśniowa. Podczas ćwiczeń pierwiastek jest wydalany wraz z potem — dlatego, aby nie dopuścić do niedoboru potasu, należy uzupełnić dietę w lek, który będzie jego efektywnym źródłem. Warto także przyjrzeć się swojej diecie i włączyć produkty zawierające produkty o wysokiej zawartości tego składnika.
Zobacz: Co zawiera dużo potasu?