Niedobory ważnych mikroelementów zawsze są groźne, ale trzeba na nie zwracać szczególną uwagę u osób w podeszłym wieku. Niedobór potasu u seniora może np. wpływać na zaostrzenie rozmaitych dolegliwości, z którymi się zmaga. Dowiedz się, jakie mogą być przyczyny nieprawidłowego poziomu potasu i jak im zapobiegać. Sprawdź również, jakie są skutki takiej sytuacji i jak rozpoznać zbyt niski poziom potasu.
Seniorzy są grupą, u której niski poziom potasu jest nie tylko bardziej ryzykowny, ale również częstszy. Wynika to między innymi z obniżonej funkcjonalności nerek. Wraz z wiekiem ich sprawność spada, co prowadzi do problemów z filtracją. W efekcie wchłanianie istotnych pierwiastków, takich jak potas, może się zmniejszać. Ponadto na przyswajalność mikroelementów mogą wpływać infekcje i inne choroby, a także przyjmowane stale leki. Oczywiście ogromny wpływ na poziom potasu ma również dieta, dlatego należy dbać o zbilansowany jadłospis niezależnie od wieku.
Potas należy do elektrolitów, a więc steruje gospodarką wodną w organizmie. Jego zadanie jest jednak utrudnione w przypadku osób w podeszłym wieku, u których zmienia się objętość komórek, a część masy mięśni szkieletowych zamienia się w tłuszcz. Dlatego też niedobór potasu u osób starszych jest dosyć częstym problemem!
Brak wystarczającej ilości potasu wiąże się przede wszystkim z dolegliwościami ze strony układu krążenia i układu nerwowego. Objawy zwykle się nasilają, gdy organizmowi brakuje również magnezu. Te dwa niedobory zazwyczaj występują jednocześnie, ponieważ magnez i potas mają wzajemny wpływ na swoje wchłanianie w organizmie.
W pierwszej kolejności najczęściej można zauważyć ogólne osłabienie organizmu, niekiedy zmęczenie czy apatię. Następnie niedobór potasu u osób starszych może wpływać na zaburzenia pracy serca, a także skurcze czy wręcz porażenie mięśni. U seniorów może to być szczególnie groźne! Zdecydowanie rzadziej zdarza się nadmiar potasu u osób starszych, ale może to być równie groźne.
Niedobór potasu u osób starszych nie zawsze łatwo rozpoznać na podstawie samych objawów, ale na pewno warto zwracać na nie uwagę. Do sygnałów świadczących o zbyt małej zawartości tego mikroelementu we krwi należą przede wszystkim:
Wówczas bardzo prawdopodobne, że doszło do niedoboru potasu.
W lekkich niedoborach potasu zwykle wystarczy modyfikacja diety. U osób starszych trzeba jednak zachować większą ostrożność i przede wszystkim potwierdzić swoje podejrzenia badaniem krwi. Przy okazji warto zbadać również poziom magnezu i innych elektrolitów. Jeśli wystąpią niedobory szczególnie takie spowodowane niedostatecznym wchłanianiem mikroelementów, może być konieczne zastosowanie wsparcia farmakologicznego. W tej roli świetnie sprawdzi się lek taki jak Aspargin, który dostarcza organizmowi potas wraz z magnezem dla optymalnego wchłaniania obu pierwiastków.