Co jeść, aby mieć zdrowe serce?

„Jesteś tym, co jesz” – w tym powiedzeniu skrywa się wiele prawdy, ponieważ od sposobu odżywiania zależy nasz stan zdrowia. Często wystarczą drobne zmiany nawyków żywieniowych, aby nie tylko uzyskać optymalną masę ciała, ale i zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.  Sprawdź, co warto włączyć do codziennej diety, aby zadbać o kondycję serca.

Szacuje się, że na całym świecie ma miejsce nawet 3,9 mln zgonów rocznie z powodu nadciśnienia i chorób serca[1]. Chociaż statystyki nie napawają optymizmem, wielu przypadków przedwczesnej śmierci można było skutecznie uniknąć.

Potas na serce – dlaczego jest ważny?

Duży wpływ na serce ma m.in. potas. Jest to pierwiastek, który należy do elektrolitów – podobnie jak magnez i sód. Odpowiada więc np. za regulowanie gospodarki elektrolitowej w organizmie.

Pierwiastek ten przyczynia się również do regulowania ciśnienia krwi. Liczne badania naukowe potwierdzają, że istnieje ścisły związek między niedostatecznym spożyciem potasu, a podwyższonym ciśnieniem krwi. Jednocześnie zwiększa się ryzyko wystąpienia udaru mózgu. Oznacza to, że uzupełnienie codziennej diety w produkty spożywcze bogate w potas pomaga w redukcji zbyt wysokiego ciśnienia tętniczego[2]. To jednak nie wszystkie argumenty potwierdzające fakt, że potas na serce ma niezwykle istotny wpływ. Badania naukowe wskazują na istnienie zależności między niedoborem tego pierwiastka (tzw. hipokalemii), a wystąpieniem arytmii. Zmiany poziomu potasu w niedokrwionym sercu odpowiadają za powstawanie sił elektrycznych zapoczątkowujących zaburzenia rytmu serca[3].

Źródła potasu – co jeść?

Jeśli chcesz zadbać o odpowiedni poziom potasu w organizmie, zwróć uwagę na swój codzienny jadłospis. Należy włączyć do niego produkty spożywcze (lub zwiększyć ich ilość), które są cennym źródłem tego pierwiastka. Zalicza się do nich m.in.:

  • kakao
  • biała fasola
  • morele suszone
  • orzechy arachidowe
  • pestki dyni
  • czekolada mleczna
  • czekolada gorzka
  • kasza gryczana
  • orzechy włoskie
  • brokuły
  • ziemniaki[4].

Jak widać, ważne jest spożywanie produktów mlecznych, zbożowych i nasion roślin strączkowych[5]. Przede wszystkim, kluczem do odpowiednich poziomów mikro – i makroskładników w organizmie, jest zróżnicowana dieta, oparta na nieprzetworzonych produktach.

Kiedy sięgnąć po preparaty z potasem?

Zgodnie z rekomendacją Europejskiego Urzędu ds. Żywności i Żywienia, norma wystarczającego spożycia potasu dla osób dorosłych wynosi 3500 mg dziennie. W przypadku, gdy dieta – mimo że powinna być podstawowym źródłem tego pierwiastka – nie pokrywa w pełni zapotrzebowania, można sięgnąć po preparaty z potasem, takie jak Aspargin. Dotyczy to również osób zmagających się ze znacznym niedoborem tego makroskładnika. Pamiętaj! Jeśli decydujesz się przyjmować lek Aspargin, upewnij się, że potasu nie dostarczasz wraz z innymi stosowanymi środkami farmaceutycznymi.


[1] https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/73851,potas

[2] https://www.mp.pl/pacjent/dieta/lista/77176,potas-zrodla-i-dzienne-zapotrzebowanie

[3] https://www.health.harvard.edu/heart-health/potassium-lowers-blood-pressure

[4] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/6237811/

[5] https://www.who.int/dietphysicalactivity/media/en/gsfs_general.pdf