Wiele osób zdaje sobie sprawę, że magnez jest bardzo istotnym składnikiem mineralnym. Niektórzy doskonale potrafią również rozpoznać pierwsze objawy jego niedoboru. Tak naprawdę jednak poza medykami mało kto zdaje sobie sprawę, jak szerokie i ważne jest jego działanie. Dowiedz się więcej, na temat tego, co daje magnez w organizmie człowieka i dlaczego jego dostarczanie w odpowiednich ilościach jest tak ważne.
Znaczenie magnezu dla organizmu jest ogromne. Bywa on nawet nazywany „pierwiastkiem życia”. Wielu osobom kojarzy się jedynie z koncentracją lub skurczami kończyn, ale to zaledwie niewielka część z jego funkcji. Bierze udział w ok. 300 procesach zachodzących w naszym ciele. Oznacza to, że jego długotrwały brak może mieć bardzo poważne konsekwencje – największy wpływ ma na działanie układu nerwowego, immunologicznego, mięśniowego i krwionośnego.
Magnez jest najbardziej znany z wpływu na prawidłową pracę układu nerwowego. Dlatego właśnie podczas wysiłku umysłowego (np. nauki do egzaminów) poleca się jedzenie orzechów i gorzkiej czekolady, które są bogate w magnez. Jego odpowiednia podaż poprawia koncentrację i zdolność zapamiętywania. Ponadto reguluje działanie hormonów odpowiedzialnych za stres, co pomaga ograniczyć nerwowość, a nawet uniknąć różnych zaburzeń psychicznych – w tym depresji.
Magnez to również pierwiastek, który wzmacnia mięśnie i odpowiada za ich prawidłową pracę. Dlatego jego niedobór w organizmie często objawia się najpierw mrowieniem, skurczami kończyn oraz drganiem powieki. Ponadto wraz z wapniem i witaminą D3 bierze udział w procesie budowy kości i zębów. Dlatego jest tak ważny u dzieci i kobiet w ciąży. Te same właściwości sprawiają, że pomaga zapobiegać próchnicy i przyspiesza regenerację po urazach.
Jego działanie nie ogranicza się jednak tylko do układu ruchu – bardzo dobrze wpływa również na mięsień sercowy. Dzięki temu wspomaga prawidłową pracę całego układu krwionośnego, a także zapobiega:
Magnez wspomaga również prawidłową przemianę materii. Jest elementem enzymów trawiennych, bierze udział w trawieniu tłuszczy, białek i węglowodanów. Pomaga w przyswajaniu wielu ważnych witamin (w tym A, D, E czy K) i obniża poziom cholesterolu.
Odpowiada ponadto za uaktywnianie funkcji obronnych, stymulując np. produkcję leukocytów (białych krwinek). Dzięki temu, organizmowi łatwiej jest się bronić przed infekcjami, a także rośnie również jego zdolność do zwalczania stanów zapalnych i gojenia się ran. Te właściwości magnezu często wykorzystuje się po operacjach i urazach – rekonwalescentom często polecane jest stosowanie preparatów uzupełniających magnez.