W jaki sposób zapobiegać obrzękom nóg?

Nieprzyjemne uczucie opuchniętych nóg może towarzyszyć nam ciągle lub być związane np. z wysoką temperaturą panującą na zewnątrz. U jego podłoża leży wiele czynników — często są to skutki niedoboru magnezu. Poznaj sposoby, jak zapobiegać obrzękom nóg.

Zapewne znany jest Ci dyskomfort, który powoduje obrzęk kończyn. Wrażenie rozpierania w ich obrębie bywa bolesne, a jeśli do tego dochodzi jeszcze nieestetyczna i utrudniająca życie opuchlizna, problem jest niezwykle uciążliwy.

Dlaczego nogi puchną?

Z medycznego punktu widzenia źródło takiego stanu tkwi w zaburzonej równowadze ciśnienia płynów w tkankach i naczyniach ciała. Bezpieczny stan homeostazy zostaje zachwiany na skutek wielu czynników — zawsze jednak chodzi o transport wody w organizmie. Kiedy woda zatrzymuje się w przestrzeni międzykomórkowej i nie jest właściwie „wypychana” przez ciśnienie lub przedostaje się do tkanek i naczyń, może dojść do obrzęku.

Przyczyny obrzęków

Cierpisz na obrzęki i zastanawiasz się, co może być ich bezpośrednim powodem? Wśród potencjalnych przyczyn obrzęków można wymienić poniższe czynniki.

Niewłaściwa dieta

Problem najczęściej leży w jadłospisie. Powstawaniu obrzęków sprzyja bogata w sól dieta. Według zaleceń WHO należy spożywać do 5g soli dziennie (płaska łyżeczka), jednak często bywa, że wartość ta jest przekraczana niemal kilkukrotnie. Nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że obecnie chlorek sodu możemy spotkać niemal w każdym produkcie spożywczym — jest tanim środkiem konserwującym żywność. Podobnie działają tzw. polepszacze smaku, w tym glutaminian sodu (E621).

Zbyt uboga w wartości odżywcze, w tym białko i minerały dieta także sprzyja pojawieniu się opuchlizny. Kiedy jemy ich za mało, a szczególnych przypadkach cierpimy na hipoproteinemię (niedobór białka), obrzęki pojawiają się częściej niż u osób, u których jadłospis jest zdrowy, bogaty w mikroelementy i w pełni zbilansowany. Opuchlizna kończyn jest także częstym problemem osób nadużywających alkoholu oraz kawy, ze względu na wypłukiwanie substancji takich jak magnez czy potas.

Zbyt wysoka temperatura otoczenia

Nadmierna potliwość, którą warunkuje zbyt wysoka temperatura otoczenia, prowadzi w konsekwencji do zbyt małej ilości elektrolitów w organizmie. Z tego powodu w upalne dni zaleca się zwiększenie podaży płynów oraz podawanie doustnych preparatów z minerałami. Ich ubytek lub stan odwodnienia może być przyczyną pogorszenia samopoczucia, ale też bywa źródłem wielu jednostek chorobowych. Skutki niedoboru magnezu, potasu czy glukozy mogą odbić się na naszym zdrowiu. Taka sytuacja ma również wpływ na pojawienie się dyskomfortu i obrzęków nóg.

Problemy naczyniowe

Cierpisz na długo utrzymujący się obrzęk nóg? Być może jest to następstwo chorób naczyń. W różnych sytuacjach, w tym podczas wysiłku oraz szczególnie w miesiącach letnich, dochodzi do rozszerzania się naczyń krwionośnych, a krew i limfa gromadzą się w kończynach dolnych. Taki stan zawsze warto skonsultować z lekarzem-specjalistą. Chorobami naczyń żylnych i tętniczych zajmuje się flebolog.

Jak zapobiegać obrzękom kończyn?

Czy opuchlizny nóg da się uniknąć? W pewnych przypadkach jest to uzależnione od naszego stylu życia. Aby nie dopuścić do pojawienia się obrzęków nóg, należy pamiętać o poniższych zasadach:

  • Prowadź zdrowy tryb życia — profilaktyka w postaci regularnego uprawiania sportu oraz odpowiednio długiego snu jest remedium na wiele przypadłości,
  • Zadbaj o dietę — unikaj nadmiaru alkoholu oraz soli, wybieraj produkty świeże lub o jak najmniejszym stopniu przetworzenia,
  • Unikaj nadwagi — zbyt duży nacisk na stawy, stopy i kostki może prowadzić do obrzęków,
  • Suplementuj magnez i potas — włączenie do diety leku z potrzebnymi elektrolitami pozwoli uniknąć nieprzyjemnego bólu nóg,
  • Pamiętaj o ruchu — jeśli długo przebywasz w pozycji siedzącej, przejdź się na krótki spacer,
  • Nie noś niewygodnego obuwia — taki stan sprzyja opuchliźnie stóp i kostek.