Tiki nerwowe – czym są? Co je powoduje?

Zdarza Ci się częściowa utrata kontroli nad swoim ciałem i doświadczasz mimowolnych ruchów mięśni? Mogą to być tiki nerwowe. Ich przyczyny bywają różne, a objawy mogą być odczuwalne w zasadzie w każdej części ciała. Sprawdź, po czym rozpoznać tiki nerwowe i w jaki sposób można je leczyć.

Czym są tiki nerwowe?

Tiki nerwowe to niekontrolowane, nieregularne, niechciane, powtarzające się ruchy mięśni dowolnej części ciała. Najczęściej nasilają się w sytuacjach stresowych. Dzielą się na dwie grupy. Tiki proste dotyczą małej grupy mięśni w określonej okolicy (to np. drgająca powieka lub palec dłoni), natomiast złożone obejmują większą powierzchnię ciała (kilka grup mięśni). Oprócz objawów ruchowych tiki nerwowe mogą też dawać objawy głosowe – np. sapanie, wzdychanie, gwizdanie, niekontrolowany śmiech.

Przyczyny występowania tików nerwowych

Przyczyn występowania tików nerwowych jest kilka. Często pojawiają się u dzieci – zwykle na podłożu psychicznym. Drganie powieki, ruchy głową czy wzruszanie ramionami mogą mieć związek z lękami lub niezaspokojonymi potrzebami emocjonalnymi.

U dorosłych tiki nerwowe często są związane z zaburzeniami pracy mózgu powstających na skutek urazów, zakłóceń pracy układu nerwowego lub też przebytych traum. Często towarzyszą im również problemy z koncentracją, a także orientacją w przestrzeni, zaburzenia emocjonalne czy lęki. Objawy nasilają się w sytuacjach stresowych, a także po wysiłku.

Niekiedy tiki nerwowe mogą być też wynikiem nieprawidłowej diety. Często są związane z niedoborami magnezu oraz witaminy B3. W takiej sytuacji może Ci doskwierać drgająca powieka dolna, skurcze oraz mrowienie różnych części ciała. Czasami towarzyszą im zmęczenie, rozdrażnienie, a nawet stany lękowe.

Tiki nerwowe – jak sobie z nimi radzić?

Jeśli tiki nerwowe dotyczą dziecka, warto zweryfikować jego tryb życia, starając się ograniczyć stres, dbając jednocześnie o odpoczynek, ruch na świeżym powietrzu i zdrową, urozmaiconą dietę. Jeśli podejrzewasz, że pojawiające się skurcze twarzy, drganie powieki lub inne podobne objawy mają związek z konkretną stresową sytuacją, na pewno warto skonsultować się z psychologiem. Pomocna może być również konsultacja u neurologa.

Podobnie wygląda postępowanie w przypadku dorosłych. Warto w pierwszej kolejności zadbać o dietę, ze szczególnym uwzględnieniem magnezu i witaminy B3. Można również przeprowadzić stosowne badania krwi w celu sprawdzenia, czy nie występują niedobory. Jeśli faktycznie to tutaj leży problem, wprowadzenie do jadłospisu większej ilości produktów zawierających te mikroelementy może być niewystarczające. Dlatego warto wspomóc się lekiem takim jak Aspargin. To preparat dostarczający organizmowi nie tylko doskonale przyswajalny magnez, ale również potas, a zatem wspierający prawidłową pracę całego organizmu. Jego regularne przyjmowanie powinno szybko pomóc zlikwidować skurcze, mrowienie czy drganie powieki. Magnez nie pomaga? Może to oznaczać, że tiki nerwowe mają podłoże neurologiczne lub psychiczne. Wówczas koniecznie skonsultuj się z lekarzem.