Nieoczywiste objawy niedoboru magnezu

Drgająca powieka, skurcze łydek, mrowienie kończyn – dla wielu osób są to jednoznaczne sygnały świadczące o konieczności zwiększenia podaży magnezu. Objawy niedoboru tego mikroelementu nie zawsze są jednak tak oczywiste. Magnez jest bowiem jednym z najważniejszych pierwiastków, który bierze udział w aż 300 różnych procesach fizjologicznych. Sprawdź, jak jeszcze Twój organizm może Ci sygnalizować niedobór magnezu.

Najważniejsze objawy niedoboru magnezu

Ze względu na szerokie działanie magnezu jego niedobory dają bardzo zróżnicowane objawy. Do najczęściej występujących należą jednak:

  • bóle i zawroty głowy,
  • kłopoty ze snem,
  • problemy z koncentracją i przyswajaniem informacji,
  • zmęczenie, znużenie, apatia,
  • zaburzenia pracy serca (arytmia),
  • zaparcia i nieprawidłowa praca jelit,
  • skurcze mięśni, a także mrowienie lub drętwienie kończyn czy drganie powiek.

Wiele osób, które okresowo zmagają się z niedoborami magnezu, natychmiast rozpoznaje te objawy. Często są również dodatkiem do… kaca. Suto zakrapiane spotkanie towarzyskie połączone z niezdrowym jedzeniem i odwodnieniem może bowiem prowadzić do wystąpienia przejściowych niedoborów magnezu, a także innych elektrolitów jak potas, wapń czy sód.

Nieoczywiste objawy niedoboru magnezu – na co jeszcze wpływa magnez?

Nie wszystkie objawy niedoboru magnezu są jednak tak powszechne i oczywiste. U niektórych daje on nieco inne skutki. Jest między innymi ważnym budulcem włosów, skóry i paznokci, obok wapnia, fosforu, siarki i fluoru, dlatego może wpływać na ich stan. Wywołane przez niedobór magnezu objawy skórne to między innymi:

  • alergie,
  • wyprysk kontaktowy,
  • dermatoza,
  • zaczerwienienie,
  • łuszczenie się.

Brak wystarczającej ilości magnezu osłabia naturalne mechanizmy obronne skóry, dlatego wszelkie dolegliwości mogą być wzmożone. Wówczas zwykle pogorszeniu ulega również stan włosów – stają się matowe, suche, łamliwe, zaczynają wypadać – oraz stan paznokci.

Ponadto zbyt mała podaż magnezu może skutkować zmiennością nastrojów, a nawet stanami depresyjnymi. Czasami pojawiają się również zaburzenia widzenia. Dość nietypowym objawem są też bolesne skurcze przełyku.

Zadbaj o odpowiedni poziom magnezu!

Objawy niedoboru magnezu są w najlepszym przypadku uciążliwe i nieprzyjemne, a w najgorszym bardzo groźne! W ekstremalnych przypadkach mogą doprowadzić nawet do śmierci. To dlatego dostarczanie sobie odpowiedniej ilości tego pierwiastka jest tak ważne. Twój jadłospis powinien być bogaty w produkty z dużą zawartością magnezu – pełne zboża, warzywa strączkowe, mleko i jego przetwory, orzechy, pestki, suszone owoce, kakao. Należy też unikać stresu i dużych ilości napojów mogących wypłukiwać magnez, takich jak kawa, herbata, cola czy alkohol.

Jeśli dostarczenie odpowiedniej ilości mikroelementów wraz z jedzeniem sprawia Ci problem, nie wahaj się sięgnąć po wsparcie. W aptece znajdziesz wiele suplementów, ale zdecydowanie lepiej wybrać lek, który charakteryzuje się dokładnie przebadanym składem i działaniem. Doskonałym wyborem w niedoborach magnezu będzie Aspargin, który dostarcza też potas wzmacniający wchłanianie tego pierwiastka.