Jaki magnez na skurcze w ciąży – czym się kierować przy wyborze?

Ciąża to zdecydowanie piękny czas, ale czasami jest on również trudny. Każda kobieta znosi stan błogosławiony inaczej – zależy to od indywidualnych predyspozycji, ale także na przykład od odpowiedniej diety. Powszechne dolegliwości, takie jak skurcze, można często zniwelować, dbając o odpowiednią podaż konkretnych makroskładników. Jednym z najważniejszych jest magnez.

Magnez na skurcze – czy to działa?

Dolegliwości ciążowe najczęściej kojarzą się z porannymi mdłościami czy ogólnym osłabieniem, ale to zdecydowanie nie jedyne problemy, z jakimi mogą się borykać ciężarne. Jedną z dość powszechnych uciążliwości są skurcze mięśni – często bolesne, utrudniające normalne funkcjonowanie.

Na szczęście, w większości przypadków, znalezienie powodu nie jest trudne. Skurcze często są wynikiem niedoboru magnezu. To cenny sygnał, ponieważ ten pierwiastek jest również kluczowy dla prawidłowego rozwoju płodu. Odpowiada między innymi za:

  • działanie ochronne na komórki nerwowe
  • rozwój układu kostnego
  • wzmacnianie mięśnia sercowego oraz układu krążenia.

Jego brak może być bardzo niebezpieczny dla matki i dziecka, a zapotrzebowanie w ciąży jest znacznie podwyższone. Lekarze wielokrotnie zalecają więc przyszłym mamom przyjmowanie magnezu przez cały okres ciąży, a także w trakcie karmienia piersią. Należy jednak zwrócić uwagę na rodzaj i skład preparatu — istnieją różne rodzaje magnezu, a nie każdy jest tak samo przyswajalny.

Najlepsza forma magnezu – jak go przyjmować?

Magnez na skurcze można przyjmować z produktów spożywczych, bogatych w ten pierwiastek oraz z preparatów (leków bądź suplementów diety). Magnez z pożywienia jest najlepiej przyswajalny, ale dostarczenie odpowiednich ilości może być problematyczne. Ponadto trudniej kontrolować przyjętą dawkę.

Dlatego często zaleca się kobietom w ciąży magnez w formie leku lub suplementu. Ten pierwszy rodzaj preparatu – lek – jest zdecydowanie lepszy, ze względu na udowodnioną jakość (dokładne badania składu) i skuteczność. Wobec leków stosuje się bowiem bardziej restrykcyjne przepisy prawa dotyczące jakości i bezpieczeństwa stosowania.

Należy również zwrócić uwagę na rodzaje magnezu. W dostępnych na rynku preparatach znaleźć można między innymi tlenek, węglan, asparaginian, mleczan czy cytrynian magnezu. Każda z tych form wykazuje się innym poziomem wchłaniania.

Najlepiej przyswajalny magnez pochodzi ze związków organicznych, takich jak:

  • asparaginian,
  • mleczan,
  • cytrynian.

Węglany i tlenki wykazują się znacznie niższą biodostęnością. Obecnie popularne stają się również tabletki nowej generacji z chelatem magnezowym, jednak ich skuteczność nie jest jeszcze wystarczająco zbadana.

Dobry magnez na skurcze w ciąży – jak wybrać?

Jak zatem wybrać dobry magnez na skurcze? Przede wszystkim wystrzegaj się tanich suplementów z supermarketu. Zwykle ich przyswajalność jest niska. Najlepszy będzie magnez w formie leku, który daje gwarancję dobrego działania i bezpieczeństwa stosowania. Warto wybrać preparat magnezowo-potasowy, taki jak Aspargin, ponieważ zawiera on dwa polecane kobietom w ciąży pierwiastki, które wzajemnie się uzupełniają. Nie zapomnij jednak o konsultacji z lekarzem prowadzącym, który wskaże właściwą dawkę produktu leczniczego. Można również przyjmować środki łączące magnez i witaminę B6. Nie powinno się natomiast łączyć magnezu z żelazem oraz wapniem – jeśli przyjmujesz oba te minerały w formie leku lub suplementu, zachowaj przynajmniej 2 godziny odstępu pomiędzy dawkami każdego z nich.