Niedobory jakichkolwiek mikroelementów u dzieci mogą mieć bardzo poważne konsekwencje. Dlatego zbilansowana dieta jest tak ważna. Zaspokojenie zapotrzebowania na niektóre składniki mineralne może być jednak trudne, szczególnie jeśli masz do czynienia z niejadkiem. W jaki sposób uzupełnić braki? Czy można stosować magnez dla dzieci w tabletkach? Sprawdź!
Najczęściej niedobory magnezu u dzieci wynikają z diety. Istnieje co prawda wiele produktów spożywczych, które zawierają magnez, ale nie wszystkie z nich są chętnie spożywane przez najmłodszych. To przede wszystkim:
Ponadto ważna jest przyswajalność magnezu, a ta zależy od wielu czynników. Należy również pamiętać, że jest on wydalany wraz z potem, a zatem u bardzo aktywnych lub uprawiających sport dzieci zapotrzebowanie będzie większe. Co więcej, na deficyty mogą wpływać intensywny wysiłek umysłowy czy silny stres, a także schorzenia przewodu pokarmowego, zaburzenia metaboliczne czy długotrwałe biegunki lub wymioty. Tymczasem magnez odpowiada m.in. za prawidłową pracę układu nerwowego, zdolność koncentracji czy zapamiętywania. Jest więc bardzo ważny!
Ze względu na to, że magnez wspomaga przewodnictwo mięśniowo-nerwowe i odpowiednią kurczliwość mięśni, jego niedobory mogą powodować skurcze, zakwasy i inne podobne dolegliwości, szczególnie po wysiłku. Może się pojawić również uczucie mrowienia lub drżenia kończyn – to jedne z najbardziej charakterystycznych i zauważalnych objawów. Ponadto niedobór magnezu u dzieci może powodować:
Zauważasz tego typu objawy u swojego dziecka? Być może czas zastosować magnez dla dzieci lub uzupełnić dietę o bogate w ten składnik produkty!
Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest dostarczanie dziecku magnezu ze źródeł naturalnych, a więc z pokarmem. Ze wszystkich bogatych w magnez produktów zapewne dziecko najchętniej będzie zajadać się czekoladą. Warto jednak pamiętać, że najwięcej magnezu ma czekolada gorzka, z wysoką zawartością kakao, a nadmierne ilości lubianej przez dzieci czekolady mlecznej na pewno nie stanowią najlepszego dodatku do jadłospisu.
Jeśli zapotrzebowanie jest duże lub występuje problem z przyswajaniem magnezu u dziecka, warto zastosować środki farmakologiczne, najlepiej w porozumieniu z lekarzem. Najmłodszym specjalista może zalecić suplementy z magnezem, np. w formie napoju lub żelek. Starszym zwykle podaje się preparat w formie leku, taki jak Aspargin. Zawiera on bezpieczny magnez dla dzieci powyżej 12. roku życia. Jego atutem jest wysoka przyswajalność, dzięki której uzupełnienie niedoborów jest łatwiejsze.