O roli magnezu w organizmie zwykło mówić się przy okazji występowania nocnych skurczów łydek, dbania o pamięć, koncentrację i lepsze samopoczucie. A co z narządami zmysłu? Wiele osób może zastanawiać się także nad nieoczywistymi skutkami, jakie niesie ze sobą brak magnezu. Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów, o którego kondycję chcemy zadbać, planując dietę i suplementację. Czy istnieje zależność magnez a wzrok? Poznaj odpowiedź.
Magnez to pierwiastek, którego podaż zalecana jest szczególnie osobom, które prowadzą intensywny styl życia — dużo pracują, trenują i często spotykają się ze stresującymi sytuacjami. Wtedy lek zawierający magnez jest jak remedium na wysiłek psychofizyczny.
Przeczytaj: Kto powinien przyjmować magnez?
Minerał ten polecany jest więc wszystkim, którzy dbają o zdrowie i kondycję swojego organizmu. Czy wpływa on na pracę narządy zmysłów, a w szczególności na wzrok?
Mówi się, że magnez odpowiada za blisko 300 procesów w ciele człowieka. Do najbardziej znanych należy stymulowanie układu odpornościowego, odpowiednią pracę mięśni i układu nerwowego, budowanie kośćca, a także rola prewencyjna w pojawieniu się chorób cywilizacyjnych związanych z sercem, nadciśnieniem tętniczym czy cukrzycą typu 2, a nawet alergiami i astmą. Coraz częściej mówi się o jego związku z psychosomatyką, w tym o działaniu przeciwlękowym i antydepresyjnym. Do mniej typowych funkcji można zaliczyć niwelowanie migreny, zahamowanie ryzyka rozwoju zespołu metabolicznego lub ochronę plemników.
Przeczytaj: Sprawdź, jaka jest rola magnezu w organizmie
Wśród dużej ilości funkcji, jakie spełnia magnez, wydawałoby się, że jego wpływ na wzrok jest oczywisty. W internecie można znaleźć wiele informacji o tym, jakoby niedobór tego pierwiastka powodował powstawanie zaburzeń wzroku, mroczków przed oczami czy niewyraźnego widzenia. Czy są to informacje prawdziwe? Jaka jest zależność magnez a wzrok?
Okazuje się, że brak magnezu nie ma bezpośredniego wpływu na ostrość widzenia. Problemy ze wzrokiem mogą być jednak konsekwencją stresującego trybu życia, w którym mało jest miejsca na odpoczynek albo właściwą dietę. Zmęczenie psychofizyczne można niwelować, włączając bezpieczny lek z zawartością magnezu.
Naukowcy prowadzą badania nad wpływem podaży soli magnezowych na niwelowanie ryzyka powstawania jaskry. Dowiedziono również, że nagłe przerwanie intensywnej suplementacji cytrynianem magnezu skutkowało pogorszeniem wzroku. Podwójne widzenie lub uczucie zamazanego obrazu jest wynikiem przedawkowania tego minerału.
Jedynym bezpośrednim skutkiem niedoboru magnezu i jego wpływu na oczy są stany dyselektrolitemii, czyli drgania powiek. Te mimowolne skurcze mięśni oka mogą mieć przyczynę w braku odpowiedniej ilości magnezu w krwi.