Czym jest hipermagnezemia i jakie są jej objawy?

Stan nadmiaru magnezu we krwi zdarza się niezwykle rzadko. Hipermagnezemia, czyli stwierdzona zbyt wysoka ilość tego pierwiastka, bywa stanem niebezpiecznym dla zdrowia. Zobacz, dlaczego w suplementacji magnezu zalecana jest ostrożność.

Lekka hipermagnezemia to stan niemal niewyczuwalny dla organizmu. Jeśli stężenie magnezu osiąga dużą wartość, mogą pojawić się objawy wynikające z nadmiaru tego pierwiastka. Co do nich należy i jakie są czynniki sprzyjające takiemu zjawisku?

Stężenie magnezu we krwi

Prawidłowa ilość magnezu we krwi daje wynik 0,7-1,0 mmol/l. Wartości poniżej tego wskazania określane są hipomagnezemią, czyli niedoborem magnezu w organizmie.

Zobacz: Jakie są przyczyny niedoboru magnezu?

Stan powyżej wartości 1,0 mmol/l to hipermagnezemia, czyli nadmiar magnezu.

Przyczyny hipermagnezemii

Za źródło nadmiaru magnezu uważa się kilka czynników, jednakże najczęściej tyczy się to nie tyle osób z daną jednostką chorobową, ale tych, które suplementują magnez — zalecana dzienna dawka tego pierwiastka to 375 mg — i przekraczają znacznie zalecane dzienne spożycie magnezu.

Do innych przyczyn możemy zaliczyć niedoczynność tarczycy i nadnerczy, choroby i niewydolność nerek. Hipermagnezemia może pojawić się także podczas przyjmowania soli litu (w leczeniu psychiatrycznym).

Objawy nadmiaru magnezu

Łagodna postać zbyt dużej ilości tego pierwiastka zwykle nie daje objawów. Sporadycznie mogą pojawić się biegunki. Kiedy stężenie magnezu przekracza 2 mmol/l, obserwujemy nudności i wymioty, a także osłabienie pracy mięśni oraz zaczerwienienie twarzy wraz z mrowieniem.

Ostra hipermagnezemia to poziom magnezu przekraczający wartość 5 mmol/l. Taki stan jest niebezpieczny dla zdrowia, a nawet życia. Wymaga podjęcia leczenia, a w najcięższych przypadkach hospitalizacji. Pacjentom podaje się diuretyki (leki moczopędne), kroplówki z wapniem, a w krytycznym stadium przeprowadza się dializę.

W przeciwnym razie możliwe jest zatrzymanie pracy serca, niedrożność jelit czy zaburzenia oddychania.

Jak uniknąć hipermagnezemii?

Nadmiar magnezu jest niebezpieczny, dlatego decyzję o zwiększeniu dawki preparatu należy skonsultować z lekarzem prowadzącym.