Czy kawa wypłukuje magnez? Obalamy popularne mity!

Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez kawy. Niektórzy piją ją nawet przez cały dzień, ciesząc się jej aromatem oraz uczuciem delikatnego pobudzenia. Wokół tego napoju narosło jednak wiele mitów. Czy wpływ kawy na zdrowie faktycznie jest niekorzystny? Czy kawa wypłukuje magnez, żelazo i inne ważne minerały? Sprawdź, czy musisz się obawiać o swoje zdrowie, jeśli uwielbiasz kawę!

Czy kawa wypłukuje magnez?

Pogląd dotyczący tego, że kawa wypłukuje magnez, jest bardzo powszechny. Czy jest to prawda? Odpowiedź jest dość skomplikowana! To bowiem prawda, że picie kawy wpływa na przyspieszone wydalanie magnezu, ze względu na działanie moczopędne. Z drugiej strony jednak kawa dostarcza organizmowi magnezu! Często okazuje się, że jest w stanie uzupełnić ewentualne braki, które powstają w wyniku zwiększonego wydalania tego pierwiastka. Bilans magnezu związany ze spożywaniem kawy zazwyczaj wychodzi „na plus” – przynajmniej wtedy, gdy zachowasz umiarkowanie w jej spożywaniu. Jedna filiżanka dostarcza bowiem średnio 7 mg, a przyczynia się do wydalenia znacznie mniejszej ilości i to jedynie ok. 2-3 godziny po spożyciu.

Niech potwierdzeniem będą badania przeprowadzone w USA w 2003 roku. Tamtejsi naukowcy sprawdzali źródła magnezu w diecie badanych osób. Okazało się, że za średnio 5,3% dostarczanego magnezu odpowiadała właśnie kawa. Tę tezę potwierdzono również w Korei, gdzie dzięki badaniom przekonano się, iż kawa stanowi główne źródło magnezu u większości badanych w wieku od 30 do 54 lat.

Co wypłukuje kawa?

Kawa ma działanie moczopędne, a zatem wpływa w niewielkim stopniu na przyspieszone wydalanie wielu składników mineralnych. Co wypłukuje kawa? Przede wszystkim elektrolity, a więc magnez, potas, wapń czy sód. Jej działanie w tym zakresie jest jednak znikome. Zakładając więc, że pijesz kawę w umiarkowanych ilościach (do 3 filiżanek dziennie), a poza tym zdrowo się odżywiasz, nie masz się o co martwić. Za wypłukiwanie magnezu z organizmu w znacznie większym stopniu wpływają napoje zawierające fosforany i kwas fosforowy. To m.in. cola czy alkohol. Szkodzić może również stres!

Czy kawa wypłukuje żelazo? Czasami można się spotkać również z takim poglądem. Jest to nieprawda, ale trzeba wiedzieć, że napoje z dużą zawartością kofeiny, teiny czy tanin, takie jak kawa czy herbata, negatywnie wpływają na wchłanianie tego pierwiastka. Nie jest to jednak problem, o ile nie popijasz posiłków dostarczających żelazo kawą. Wystarczy zachować kilkadziesiąt minut przerwy pomiędzy jedzeniem a piciem, by wpływ kawy na wchłanianie żelaza był nieistotny.

Wpływ kawy na zdrowie – co warto wiedzieć?

Wpływ kawy na zdrowie wcale nie musi być negatywny. Spożywana w niewielkich ilościach najczęściej działa wręcz korzystnie. Uważać na jej właściwości powinny jednak osoby z nadciśnieniem lub problemami z układem krwionośnym. U niektórych ten napój może też negatywnie wpływać na układ trawienny, szczególnie pity na czczo.

Nie musisz się jednak obawiać, czy kawa wypłukuje magnez, o ile nie pijesz jej zbyt dużo i stosujesz prawidłową dietę. Jeśli obawiasz się o poziom magnezu w swoim organizmie, zawsze możesz go uzupełnić za pomocą Asparginu, który dostarczy Ci również potasu – innego ważnego elektrolitu.