Jednym z pierwiastków, którego nie może zabraknąć w naszym organizmie, jest magnez. Jego niedobór lub nadmiar wpływa niekorzystnie na pracę serca, układ nerwowy, pokarmowy oraz funkcje psychiczne. Odpowiedni poziom tego pierwiastka wspiera procesy myślowe i reguluje ciśnienie krwi. Jakie są inne, pozytywne efekty działania magnezu na organizm? Poznaj właściwości tego pierwiastka i sprawdź, w jakich dolegliwościach może pomóc.
Odpowiednia ilość magnezu reguluje pracę układu nerwowego i poprawia pracę naszych szarych komórek. Jest jednym z elementów, które biorą udział w przemianie węglowodanów, białka i tłuszczu, pomaga w dostarczaniu energii organizmowi, szczególnie do komórek mózgu. Dzięki temu poprawia się pamięć i procesy myślowe.
Ten pierwiastek usprawnia również działanie układu naczyniowo-sercowego. Osoby, które spożywają dużo magnezu i utrzymują ten pierwiastek na stałym, stabilnym poziomie, rzadziej cierpią na choroby serca i zawały. Magnez jest polecany szczególnie przy nadciśnieniu tętniczym – produkty bogate w ten pierwiastek skutecznie obniżają ciśnienie krwi.
Kolejne zalety tego pierwiastka? Magnez w organizmie wspomaga procesy trawienne, przeciwdziała powstawaniu kamieni nerkowych, pomaga wyeliminować wiele objawów występujących w chorobach tarczycy. Jest pomocny w leczeniu kontuzji, zmniejsza napięcie mięśniowe i stany przewlekłego zmęczenia. Kobiety doceniają działanie magnezu, bo pomaga łagodzić dolegliwości wynikające z zespołu napięcia przedmiesiączkowego oraz bóle menstruacyjne.
Magnez działa bardzo kompleksowo. Poza wymienionymi już wyżej procesami pełni jeszcze szereg innych funkcji: uspokaja, wzmacnia organizm, ma zbawienny wpływ na układ krążenia, zapobiega odkładaniu się cholesterolu w naczyniach krwionośnych. Rola magnezu w organizmie jest ogromna, zarówno w profilaktyce, jak i lecznictwie sięga się po ten pierwiastek. Istnieje teoria, że obniżony poziom magnezu może prowadzić do depresji. U wielu osób cierpiących na tę chorobę zaobserwowano niedobór tego pierwiastka. W niektórych przypadkach magnez bywa stosowany jako środek wspomagający leczenie farmakologiczne i terapię.
Jedną z właściwości magnezu jest łagodzenie skurczów mięśni. W przypadku niedoboru tego pierwiastka bardzo częstym objawem jest nadwrażliwość nerwowo-mięśniowa, drżenie mięśni i skurcze. Objawy najczęściej pojawiają się w łydkach, szczególnie w najzimniejszych miesiącach w roku, ale również w okresie wzmożonej aktywności – stany napięcia mięśniowego mogą się wtedy nasilić. Jaki magnez wybrać na skurcze? W takich sytuacjach doskonałym rozwiązaniem jest produkt leczniczy, który zawiera potas i magnez w formach dobrze przyswajalnych. To udane połączenie pomoże uporać się z nieprzyjemnymi i bolesnymi skurczami. Istotne, żeby zażywać lek zgodnie z zaleceniem i ulotką.