Magnez jest pierwiastkiem, którego poziom należy stale uzupełniać. Przyjmuje się, że aby zachować odpowiednią ilość tego składnika w organizmie, trzeba dostarczać od 290 do 450 mg magnezu na dobę. Od czego zależy dawkowanie i jak przyjmować magnez? Zobacz, czy należysz do grupy osób, które szczególnie muszą zadbać o jego ilość, by zdrowo funkcjonować i dobrze się czuć.
Zapewne słyszałeś, że podaż magnezu trzeba zwiększyć w niektórych sytuacjach. Tak naprawdę, przyjmować powinien go każdy dorosły, by ustrzec się przed skutkami niedoborów, takimi jak obniżona koncentracja, drżenie lub skurcze mięśni czy skutki zaburzeń gospodarki elektrolitowej – omdlenia, nudności, uczucie osłabienie, bóle głowy. Istnieje grupa osób, której wyjątkowo zaleca się dodatkowe przyjmowanie magnezu – nawet ok. 500 mg dziennie. Sprawdź, kto znajduje się w grupie zwiększonego zapotrzebowania i dlaczego powinien zwrócić szczególną uwagę na jego stosowanie.
Deadline’y, ciągły pośpiech, stres, brak snu, a do tego hektolitry wypijanej kawy. Brzmi znajomo? Stresujący tryb życia zwiększa zapotrzebowanie na magnez. Jeśli dużo pracujesz lub żyjesz w ciągłym napięciu warto, by do odpowiednio zbilansowanej diety włączyć preparat magnezowy. Mimo że jedna filiżanka kawy nie wypłukuje całkowicie magnezu z organizmu, większa ilość kofeiny w dłuższej perspektywie, w połączeniu ze zwiększoną aktywnością intelektualną i psychiczną, może prowadzić do jego niedoborów.
Nieważne czy uprawiasz sport wyczynowo, czy trenujesz jedynie rekreacyjnie, uzupełnianie magnezu powinno stanowić istotny element Twojej codziennej rutyny. Osoby prowadzące aktywny tryb życia kwalifikują się do grupy o zwiększonym zapotrzebowaniu na ten pierwiastek. Jeśli uprawiasz sport, zadbaj o podaż magnezu. Dlaczego? To właśnie on reguluje pracę mięśni, zmniejsza ryzyko wystąpienia skurczów i jest niezbędny w okresie budowy masy mięśniowej. Uczestniczy także w procesach syntezy i uwalniania energii z wiązań wysokoenergetycznych (ATP, GTP i CTP) – czyli źródeł energii dla mięśni.
W przebiegu ciąży zapotrzebowanie na magnez wzrasta z kolejnymi trymestrami. Początkowo wynosi ok. 400 mg dziennie. Zapotrzebowanie to wzrasta o 35% w przypadku kobiet ciężarnych i karmiących, szczególnie od 2. trymestru. Wtedy zapotrzebowanie na magnez wynosi 450-600 miligramów na dobę. Organizm kobiety potrzebuje tego pierwiastka już nie tylko do tworzenia chroniącego płód łożyska. Magnez bezpośrednio wpływa na rozwój układu nerwowego dziecka i przyrost jego masy. Jest w równym stopniu ważny dla mamy, jak i rozwijającego się maluszka.