Zaburzona gospodarka elektrolitowa wiąże się nie tylko ze złym samopoczuciem, ale w dłuższej perspektywie ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Za mało potasu w organizmie nosi nazwę hipokaliemii i daje objawy ze strony układu sercowego i nerwowego. Sprawdź, co wypłukuje potas z organizmu, by zapobiec zachwianiu jego stężenia we krwi.
Przyczyn niedoboru potasu jest wiele. To może być choroba nerek lub nadnerczy, złe funkcjonowanie trzustki (np. cukrzyca) albo długotrwałe przyjmowanie leków na astmę, glikokortykosteroidów czy insuliny. Problem może leżeć także w diecie ubogiej w ten pierwiastek. Przyjrzyj się swojemu jadłospisowi pod kątem tego, co wypłukuje potas.
Jeśli zauważysz u siebie brak energii, senność, drżenie rąk, puchnięcie kończyn czy kołatanie serca, zbadaj stężenie potasu we krwi. Jego norma waha się między 3,7 do 5,3 mmol/l.
Gdy Twój wynik wskazuje na niedobór, w dalszej kolejności warto przyjrzeć się diecie.
Jakie produkty zawierają dużo potasu? Są to:
Pamiętaj, żeby dostarczać organizmowi potasu również ze źródeł innych niż dieta. Zapotrzebowanie organizmu na ten pierwiastek wynosi 3000 mg do 4500 mg na dobę, z czego część może zostać wypłukiwana. Dlatego warto zaopatrzyć się w preparat z potasem, np. Aspargin.
Zwiększona podaż potasu powinna zostać zaimplementowana u osób, które potencjalnie są w grupie zwiększonego zapotrzebowania na ten pierwiastek. Zobacz, czy do nich należysz.