Faq 2

Zamierzasz rozpocząć przyjmowanie Asparginu i chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego leku? Znajdujesz się we właściwym miejscu – to dział pytań i odpowiedzi.

Z artykułów dowiesz się, dlaczego warto przyjmować Aspargin – tabletki z magnezem i potasem, jak działa na organizm, czym się różni od suplementów diety dostępnych na rynku, dlaczego zawiera najlepiej przyswajalny magnez, jak wygląda dawkowanie i czy można zażywać Aspargin w ciąży. Poznasz najważniejsze wskazania do jego stosowania i dowiesz się, jakie są przeciwwskazania do zażywania Asparginu oraz dlaczego powinni stosować go m.in. sportowcy i osoby narażone na intensywny wysiłek fizyczny.

Zamieszczone poniżej poradniki to baza praktycznej wiedzy, która pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości.

  • Co to jest lek Aspargin?

    Aspargin jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych preparatów z magnezem i potasem. Dostępny na rynku od ponad 40 lat, jest polecany i stosowany od wielu pokoleń. Sprawdź, czym jest, komu jest dedykowany i w jakim celu należy go przyjmować.

    Na rynek trafia wiele produktów z magnezem i potasem, ale tylko nieliczne z nich są lekami. Większość tabletek z magnezem i potasem to suplementy diety, które mają za zadanie jedynie wspierać organizm w okresach przejściowych niedoborów, stanowiąc uzupełnienie prawidłowo zbilansowanej diety. Tymczasem niedobory magnezu i potasu mogą być nieprzyjemne i groźne w skutkach: począwszy od bolesnych skurczów mięśni, a skończywszy na większym ryzyku wielu schorzeń. Warto zadbać o utrzymanie optymalnego poziomu tych pierwiastków, stosując odpowiednie tabletki z magnezem i potasem.

  • Aspargin zawierający potas i magnez: suplement czy lek?

    Aspargin – preparat dostarczający magnez i potas – jest lekiem dostępnym bez recepty. W przeciwieństwie do suplementów diety zawiera sól asparginową (wodoroaspaginian magnezu i potasu) – substancję dopuszczoną do obrotu wyłącznie w lekach. Przeznaczony jest do leczenia klinicznego niedoboru magnezu i potasu oraz pomaga zapobiec niedoborom w stanach zwiększonego zapotrzebowania na te pierwiastki.

    Aspargin zawiera:

    • 250 mg wodoroasparaginianu magnezu (czterowodnego) – co odpowiada 17 mg magnezu,
    • 250 mg wodoroasparaginianu potasu (półwodnego) – co odpowiada 54 mg potasu.
  • Aspargin – działanie na organizm

    Aspargin jest lekiem, którego celem jest wyrównanie niedoboru potasu i magnezu w organizmie oraz utrzymanie poziomu tych pierwiastków na właściwym poziomie. Dzięki temu preparat wykazuje wielokierunkowe działanie na organizm.

    Uzupełniając niedobory magnezu, Aspargin przyczynia się m.in. do:

    • łagodzenia stanów niepokoju i pobudzenia,
    • prawidłowej pracy mięśnia sercowego,
    • wsparcia procesów mineralizacji kości,
    • przeciwdziałania negatywnym skutkom stresu,
    • poprawy koncentracji oraz pamięci.

    Ponadto poprzez dostarczenie odpowiedniej dawki potasu, lek:

    • wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego,
    • wpływa korzystnie na gospodarkę wodno-elektrolitową.
  • Kiedy należy sięgnąć po Aspargin?

    Aspargin dostarcza optymalną dawkę potasu i magnezu, zmniejszając ryzyko pojawienia się skutków niedoboru tych pierwiastków w organizmie. Zgodnie z charakterystyką produktu leczniczego, wskazaniami do jego przyjmowania jest konieczność wyrównania poziomu magnezu i potasu m.in. w przypadku:

    • niemiarowości i nadpobudliwości serca,
    • dużego ryzyka zawału,
    • rekonwalescencji pozawałowej,
    • przebytych chorób zakaźnych,
    • długotrwałego stosowania glikozydów nasercowych oraz leków moczopędnych.

    Potas i magnez w tabletkach mogą być również stosowane w przypadku zwiększonego zapotrzebowania na te pierwiastki, dlatego Aspargin dedykowany jest także sportowcom uskarżającym się na bolesne skurcze mięśni wywołane niedoborami pierwiastków magnezu i potasu.

  • Przedawkowanie Asparginu

    Wiele mówi się na temat niedoborów magnezu i potasu, wskazując na konieczność wyrównania poziomu pierwiastków celem uniknięcia negatywnych skutków zdrowotnych. Czy można przedawkować magnez i potas? Dowiedz się więcej.

    Magnez i potas to pierwiastki, które odgrywają ważną rolę w organizmie człowieka. Wspierają prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego, nerwowego, sercowo-naczyniowego. Niedobory mogą skutkować stanami niepokoju, zwiększoną pobudliwością, problemami ze snem, drażliwością, skurczami mięśni, zwiększonym ryzykiem choroby niedokrwiennej serca czy zawału mięśnia sercowego. Dlatego w przypadku dużych niedoborów magnezu i potasu, zaleca się przyjmować lek Aspargin.

  • Jakie jest dziennie zapotrzebowanie magnezu i potasu?

    Zapotrzebowanie organizmu na magnez i potas jest ściśle określone. Chociaż zależy przede wszystkim od wieku oraz płci, istotną rolę może odgrywać również prowadzony styl życia.

    Przyjmuje się, że dzienne zapotrzebowanie magnezu wynosi:

    •  u kobiet:
      – w wieku 19-30 lat – 255 mg
      – powyżej 30 lat – 265 mg
    • u mężczyzn:
      – w wieku 19-30 lat – 330 mg
      – powyżej 30 lat – 350 mg.

    Jeśli chodzi o zapotrzebowanie na potas, normy dziennego zapotrzebowania przedstawiają się następująco:

    • kobiety
      – powyżej 19 lat – 4700 mg
      – w ciąży – 4700 mg
      – karmiące – 5100 mg
    •  mężczyźni powyżej 19 lat – 4700 mg

    Warto przy tym podkreślić, że zapotrzebowanie rośnie u osób prowadzących aktywny tryb życia.

  • Czy można przedawkować magnez i potas?

    Dzienne zapotrzebowanie magnezu i potasu jest ściśle określone, podobnie jak zapotrzebowanie na witaminy. Dlatego dostarczanie dawek większych niż zalecane, może być zgubne w skutkach.

    Objawy przedawkowania potasu i magnezu to m.in.:

    • zaburzenia pracy serca,
    • obniżenie siły mięśniowej,
    • apatia, uczucie znużenia,
    • zaburzenia oddechu,
    • drgawki,
    • spadek ciśnienia tętniczego krwi,
    • opadanie powiek.

    W przypadku wystąpienia wyżej wymienionych symptomów przedawkowania magnezu i potasu, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

  • Jak dawkować Aspargin?

    Chcąc mieć pewność, że przyjmowanie leku Aspargin będzie bezpieczne, trzeba dostosować się do zaleceń lekarza. Jeżeli specjalista nie zaleci inaczej, należy przyjmować 1-2 tabletki do 2-3 razy na dobę.

    Takie dawkowanie dostarcza 108-324 mg potasu oraz 34-102 mg magnezu na dobę. Stosując się do powyższych zaleceń, nie narazisz się na objawy przedawkowania potasu i magnezu.

    W razie wątpliwości związanych z dawkowaniem Asparginu, skontaktuj się z lekarzem lub farmaceutą.

  • Dawkowanie Asparginu

    Aspargin jest jednym z najbardziej popularnych leków, który pozwala na wyrównanie niedoborów magnezu i potasu. Polecany jest zarówno osobom narażonym na chorobę niedokrwienną serca czy zawał, jak również sportowcom i osobom aktywnym fizycznie,  u których zwiększa się zapotrzebowanie na oba pierwiastki. Aby jednak stosowanie leku było skuteczne i bezpieczne, koniecznością jest odpowiednie dawkowanie. Dowiedz się, jak przyjmować magnez i ile potasu dzienne potrzebujesz.

    Niedobór magnezu i potasu zaburza prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Wywołuje wiele niepożądanych dolegliwości: począwszy od bolesnych skurczów mięśni, poprzez kłopoty z zapamiętywaniem i koncentracją, a skończywszy na zawale mięśnia sercowego czy chorobie niedokrwiennej serca. Jeżeli więc czujesz, że Twój organizm nie otrzymuje wraz z posiłkami wystarczającej porcji składników mineralnych, potrzebna jest suplementacja potasu i magnezu. Zanim jednak sięgniesz po Aspargin, musisz wiedzieć, jak przyjmować magnez oraz ile potasu dziennie potrzebuje organizm.

  • Dzienne zapotrzebowanie na magnez

    Dzienne zapotrzebowanie na magnez uzależnione jest przede wszystkim od płci oraz wieku. Zwiększa się ono jednak w przypadku m.in. prowadzenia aktywnego trybu życia (np. uprawianie sportów), narażenia na długotrwały stres.

    Zgodnie z aktualną wiedzą, dzienne zapotrzebowanie na magnez wynosi:

    • u kobiet: od 255 mg do 265 mg,
    • u mężczyzn: od 330 mg do 350 mg.

    Szacuje się, że przyswajalność magnezu z żywności wynosi ok. 50%. Jeżeli więc codzienna dieta uboga jest w kasze, orzechy czy płatki owsiane, a przy tym odnotowujesz zwiększone zapotrzebowanie na magnez, możesz sięgnąć po Aspargin.

  • Dzienne zapotrzebowanie na potas

    Dzienne zapotrzebowanie organizmu na potas u osób dorosłych zostało ustalone na 4700 mg. Wyjątek stanowią kobiety karmiące piersią – w tym przypadku odnotowywany jest wzrost zapotrzebowania do 5100 mg na dobę.

    Jeżeli źródłem potasu są wyłącznie produkty spożywcze, skutki uboczne nadmiernego spożycia tego pierwiastka nie występują – jego nadmiar usuwany jest wraz z moczem. Do przedawkowania może jednak dochodzić w przypadku diety obfitującej w potas połączonej z suplementacją. Dlatego tak ważne jest, by trzymać się dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek.

  • Jak zażywać magnez?

    Jeśli chodzi o lek Aspargin, dawkowanie leku powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami lekarza. Specjalista bierze bowiem pod uwagę m.in. wiek, płeć, stan zdrowia pacjenta oraz jego potrzeby. O ile jednak lekarz nie zleci innego schematu przyjmowania leku, Aspargin należy przyjmować w dawce od 2 do 6 tabletek na dobę. Dawkowanie Asparginu powinno mieć charakter dzielony – najlepiej po rannym i wieczornym posiłku.

    Decydując się na zażywanie Asparginu, należy wziąć pod uwagę interakcje preparatu z innymi lekami. Z uwagi na antagonistyczny charakter soli magnezu, nie można przyjmować tabletek przy jednoczesnym stosowaniu leków zawierających związki wapnia oraz fosforu. W przypadku przyjmowania antybiotyków (np. tetracyklin), należy zachować min. 3-godzinną przerwę między podaniem leków – sole magnezu przyczyniają się do zmniejszenia wchłaniania antybiotyków.

    Pamiętaj! Aspargin przeznaczony jest dla osób powyżej 12 roku życia.

  • Kiedy stosować lek Aspargin?

    Aspargin jest lekiem obecnym w polskich domach od pokoleń. Stosowany w celu uzupełnienia oraz leczenia niedoborów potasu i magnezu, wspomaga organizm w prawidłowym funkcjonowaniu. Zanim sięgniesz po preparat, dowiedz się, kiedy przyjmować Aspargin, by zapewnić sobie jego maksymalne działanie.

    Aspargin jest lekiem, który dostarcza bezpieczną dawkę magnezu i potasu – pierwiastków, które odgrywają istotną rolę w organizmie. Nawet niewielki spadek ich poziomu – jeśli utrzymuje się przez długi czas – nie działa korzystnie. Taki stan wywołuje wiele nieprzyjemnych objawów, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Jeżeli natomiast niedobory są znaczne, wówczas zwiększa to ryzyko wielu schorzeń, np. choroby niedokrwiennej serca czy zawału mięśnia sercowego. Może również prowadzić do zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej, która jest odpowiedzialna za utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi.

  • Kiedy trzeba suplementować potas i magnez?

    Suplementacja magnezu i potasu jest koniecznością, jeśli zauważysz u siebie takie objawy jak m.in.:

    • skurcze mięśni,
    • drganie powiek,
    • drażliwość,
    • obniżenie nastroju i stany depresyjne,
    • problemy z zasypianiem,
    •  kołatanie serca,
    • wysokie ciśnienie krwi,
    • stan ogólnego zmęczenia,
    • trudności z koncentracją.

    Są to najczęściej występujące objawy niedoboru magnezu i potasu, które powinny skłonić do wykonania badań diagnostycznych i sięgnięcia po lek uzupełniający poziom pierwiastków w organizmie.

  • Aspargin – wskazania i przeciwwskazania

    Aspargin to lek, który należy stosować w celu wyrównania niedoborów magnezu i potasu. Jest szczególnie polecany w przypadku:

    • nadpobudliwości i niemiarowości mięśnia sercowego,
    • dużego ryzyka choroby niedokrwiennej serca,
    • zagrożenia zawałem serca,
    • długotrwałego stosowania leków moczopędnych, glikozydów nasercowych.

    Wskazaniami do jego stosowania są również bolesne skurcze mięśni występujące u sportowców oraz problemy z koncentracją – w przypadku osób aktywnych fizycznie i umysłowo.

  • Potas i magnez – rano czy wieczorem?

    Wiele osób zastanawia się, jak przyjmować potas i magnez: rano czy wieczorem. W przypadku Asparginu, lek należy zażywać dwukrotnie w ciągu dnia – najlepiej rano i wieczorem. Suplementacja magnezu i potasu zawsze powinna odbywać się po posiłku.

    Wchłanianie magnezu zmniejsza się w obecności lipidów, fitynianów, fosforanów i wapnia w diecie. Pamiętaj o tym, komponując posiłki w odpowiedni sposób – tak, aby dostarczyć organizmowi optymalną dawkę magnezu i potasu.

    Nie należy przekraczać dziennej dawki leku, tj. 1-2 tabletek przyjmowanych 2-3 razy dziennie.

  • Przeciwwskazania do stosowania Asparginu

    Chcąc uporać się ze skutkami niedoboru magnezu i potasu lub utrzymać optymalny poziom tych pierwiastków w organizmie, wiele osób sięga po Aspargin. Jest to jeden z najbardziej popularnych leków dostępnych na rynku – uważany za bezpieczny. Zanim jednak zaczniesz stosować preparat, poznaj najważniejsze przeciwwskazania. Za dużo magnezu i potasu, podobnie jak niedobory tych pierwiastków, także może szkodzić.

    Aspargin jest lekiem, który wspomaga prawidłową pracę układu nerwowego i sercowo-naczyniowego. Zawiera bezpieczną dawkę soli asparginowych, które są dobrze przyswajalnym źródłem magnezu i potasu. Jeżeli jego zażywanie odbywa się zgodnie z zaleceniami lekarza, wówczas ryzyko pojawienia się działań niepożądanych jest niewielkie. Trzeba jednak zachować szczególną ostrożność, ponieważ nie wszyscy mogą przyjmować ten lek.

  • Kto nie powinien przyjmować Asparginu?

    Zgodnie z zaleceniami producenta leku, Asparingu nie mogą przyjmować osoby, u których:

    • stwierdzono nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku,
    • występuje hipermagnezemia (za dużo magnezu we krwi),
    • występuje hiperkaliemia (nadmiar potasu we krwi),
    • stwierdzono zakażenie dróg moczowych,
    • stwierdzono ciężką niewydolność nerek,
    • występuje znaczne niedociśnienie tętnicze krwi,
    • stwierdzono myasthenia gravis – rzadką chorobę przebiegającą ze zwiotczeniem mięśni.

    Przeciwwskazaniem jest również brachykardia, czyli zbyt wolna praca serca.

    Stosowanie Asparginu, mimo przeciwwskazań, może być zgubne w skutkach. Przykładowo, suplementacja w stanie hipermagnezemii może dawać objawy przedawkowania magnezu. Natomiast podaż magnezu i potasu w przypadku brachykardii dodatkowo spowolni pracę mięśnia sercowego, czego konsekwencją w skrajnych przypadkach może być nawet zatrzymanie akcji serca.

  • Kiedy należy zachować szczególną ostrożność?

    Nawet, jeśli nie istnieją przeciwwskazania do stosowania Asparginu, należy zwrócić uwagę na dodatkowe zalecenie producenta.

    • Jeżeli u osoby zamierzającej zażywać lek:
    • doszło do rozległego zniszczenia tkanek (np. rozległych oparzeń ciała),
    • stwierdzono ostre odwodnienie,
    • stwierdzono ostrą wrzodową chorobę żołądka,
    • stwierdzono nietolerancję niektórych cukrów,

    należy zachować ostrożność podczas stosowania Asparginu. Są to bowiem czynniki, które mogą nasilać występowanie działań niepożądanych. Zaleca się więc wnikliwą obserwację stanu zdrowia, by – w razie pojawienia się niepokojących objawów – skonsultować się z lekarzem.

  • Objawy przedawkowania magnezu i potasu

    Jak w przypadku każdego leku, także zażywając Aspargin, należy ściśle trzymać się zaleconych dawek preparatu. Objawy przedawkowania potasu i magnezu to m.in.:

    • zaburzenia pracy serca,
    • obniżenie siły mięśniowej,
    • apatia, uczucie znużenia,
    • zaburzenia oddechu,
    • drgawki,
    • spadek ciśnienia tętniczego krwi,
    • opadanie powiek.

    Jeśli zauważysz u siebie któreś z powyższych podczas zażywania leku Aspargin, skonsultuj się z lekarzem.

  • Stosowanie Asparginu a skutki uboczne

    • Przyjmowanie każdego leku może wiązać się z występowaniem działań niepożądanych.  Jeśli chodzi o tabletki zawierające potas i magnez, skutki uboczne to m.in.: zaburzenia pracy serca,
    • zaburzenia ze strony żołądka i jelit,
    • zaburzenia dróg moczowych oraz nerek.

    Jeśli chodzi o tabletki zawierające potas i magnez, skutki uboczne mogą dotyczyć również zaburzeń ogólnych. Zalicza się do nich np. osłabienie mięśniowe, problemy z zasypianiem, zaczerwienienie skóry.

    Aspargin jest lekiem całkowicie bezpiecznym – pod warunkiem stosowania się do zaleceń związanych zarówno z przeciwwskazaniami, jak i nieprzekraczaniem maksymalnej dawki.

  • Czy można spożywać Aspargin w ciąży?

    Racjonalny sposób odżywiania kobiet w ciąży ma ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka, przebiegu samej ciąży oraz zdrowia samej matki. Dlatego większość kobiet zastanawia się nad koniecznością wprowadzania do codziennego jadłospisu suplementów – takich, które obok kwasu foliowego zawierają także magnez i potas. Czy to faktycznie konieczne?

    Wiele kobiet zastanawia się, czy można zażywać magnez w ciąży i jaki preparat z magnezem jest najlepszy dla  ciężarnej.  Zwiększone zapotrzebowanie na pierwiastki takie jak potas i magnez w ciąży jest faktem, jednak wprowadzanie suplementacji potasu i magnezu musi znajdować medyczne uzasadnienie i to lekarz prowadzący ciążę decyduje o konieczności zażywania tych pierwiastków w ciąży oraz o odpowiednim preparacie dla ciężarnej.

  • Zapotrzebowanie na magnez i potas w ciąży

    Zastanawiając się, ile magnezu w ciąży należy przyjmować, warto zapoznać się z ogólnie obowiązującymi normami. U kobiet w ciąży dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek wzrasta nawet dwukrotnie, rosnąc do nawet 12 mg na każdy kilogram masy ciała. Jeśli chodzi natomiast o potas w ciąży, dobowe zapotrzebowanie organizmu wynosi 4700 mg.

    Podstawowym źródłem obu pierwiastków jest odpowiednio zbilansowana dieta. W przypadku, gdy z jakiegoś powodu codzienny jadłospis nie jest w stanie dostarczać pełnej dawki magnezu i potasu, lekarz ginekolog prowadzący ciążę może zadecydować o wprowadzeniu suplementacji. Specjalista może zadecydować, jaki magnez w ciąży i jaki potas dla ciężarnej będzie najlepszy i najbezpieczniejszy.

  • Aspargin a stosowanie przez kobiety ciężarne

    Aspargin jest lekiem, którego stosowanie pozwala wyrównać poziom magnezu i potasu w celu przywrócenia prawidłowego funkcjonowania organizmu.

    Aspargin może być stosowany w ciąży. Zawiera optymalną dawkę magnezu i potasu, która jest bezpieczna i – w przypadku niedoborów pierwiastków – nie wiąże się z ryzykiem pojawienia się objawów przedawkowania. Jedna tabletka Asparginu dostarcza:

    • 250 mg  wodoroasparaginianu magnezu, co odpowiada 17 mg jonów magnezu,
    • 250 mg wodoroasparaginianu potasu, co stanowi równowartość 54 mg jonów potasu.

    Jeśli zastanawiasz się, czy można spożywać magnez w ciąży lub czy można zażywać potas w ciąży, odpowiedź brzmi tak – pod warunkiem, że Twoja codzienna dieta nie pokrywa dobowego zapotrzebowania na te pierwiastki. Zanim jednak zaczniesz przyjmować Aspargin w ciąży, skonsultuj się z lekarzem. Specjalista określi dokładne dawkowanie, dzięki czemu szybko i bezpiecznie wyrównasz niedobory magnezu oraz potasu w organizmie.