Magnez i potas w trosce o serce

Magnez – król życia
Magnez nazywa się pierwiastkiem życia. Nazwa ta oddaje w pełni ważną rolę magnezu w organizmie. Magnez jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego oraz układu krążenia, zmniejsza napięcie nerwowe oraz wzmacnia mięśnie. Działa uspokajająco, poprawia odporność na stres.

Magnez jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania ponad 300 enzymów w organizmie człowieka. m.in. przenoszących wysokoenergetyczne związki fosforanowe. Jest regulatorem cyklu komórkowego, np. warunkuje prawidłowe stężenie potasu w komórce. Odgrywa ważną rolę w procesie skurczu mięśni, wpływa na pobudliwość mięśniowo-nerwową (antagonista wapnia). Wpływa też korzystnie na proces krzepnięcia krwi - jest stabilizatorem płytek krwi i fibrynogenu. Stymuluje mechanizmy obronne organizmu, wpływa na prawidłowy rozwój układu kostnego, a także wywiera działanie uspokajające. Uspokajający mechanizm działania magnezu polega na hamowaniu uwalnianiu się w naszym organizmie hormonów stresu (adrenaliny i noradrenaliny). Zapotrzebowanie dobowe magnezu wzrasta m. in. przy przyspieszonym pasażu przez przewód pokarmowy, sytuacjach stresowych, nadmiernym wysiłku fizycznym, zmęczeniu, piciu dużych ilości kawy, nadmiernym spożyciu alkoholu.

Bardzo łatwo można doprowadzić do niedoboru magnezu w organizmie. Jego brak może powodować:

 • drganie powiek i mięśni, skurcze i drętwienie kończyn,
 • bolesne kurcze łydek,
 • bezsenność, pocenie się w nocy, koszmary, zaburzenia snu,
 • ociężałość, uczucie zmęczenie, osłabienie, bóle i zawroty głowy, utratę równowagi,
 • wypadanie włosów, łamanie się paznokci,
 • pogorszenie koncentracji, drażliwość, stany lękowe depresję,
 • wrażliwość na zmiany pogody,
 • puchnięcie dziąseł, próchnicę zębów,
 • arytmię i niewydolność pracy serca, nadciśnienie tętnicze,
 • przerwy w oddychaniu, astmę.

Potas – aby być w formie
Potas ma istotne znaczenie do prawidłowego funkcjonowania mięśni, nerwów oraz serca.
Uczestniczy w wytwarzaniu energii z węglowodanów i odgrywa podstawową rolę w skurczu mięśni. Od niego zależy nasza sprawność ruchowa. Jest również odpowiedzialny za szybkie i sprawne przekazywanie impulsów z mózgu do mięśni. Dzięki temu sprawnie poruszamy rękoma i nogami oraz biegniemy nie tracąc sił. Odgrywa również istotną rolę w profilaktyce osteoporozy.

Potas uaktywnia wiele ważnych enzymów wewnątrzkomórkowych w tym te, które uczestniczą w wytwarzaniu energii dla pracującego serca (ATP). Energetyzuje wspólnie z magnezem skurcze mięśnia sercowego. Pobudza serce do skurczów w czasie wysiłku i zabezpiecza ich regularność. Wspomaga utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi. Potas ożywia działanie każdej komórki nerwowej. Niedobór potasu to opóźniona i zaburzona reakcja na bodźce, zagrażająca m. in. zaburzeniami rytmu serca i zaburzeniami słuchu.

Objawy niedoboru:

 • słabość, zmęczenie bez powodu, opóźniona reakcja na bodźce,
 • bóle i skurcze mięśni (nawet takie które budzą w nocy),
 • zawroty i bóle głowy, spadek ciśnienia, kołatanie serca, problemy ze snem,
 • poważne zaburzenia rytmu serca oraz kłopoty z oddychaniem.

Na niedobór potasu jesteśmy narażenie wszyscy gdyż uboga zazwyczaj w potas dieta nie jest w stanie pomóc w odnowieniu jego łatwo wyczerpujących się zapasów. Duży nadmiar sodu (NaCl) powstały w skutek codziennej konsumpcji wypiera potas z organizmu.

Jeśli potasu jest za dużo szybko zostaje wydalony z moczem, kałem i potem.

Od ponad 40 lat, bezpiecznym preparatem stosowanym w uzupełnianiu jak i leczeniu niedoborów magnezu i potasu w organizmie jest Aspargin®. Aspargin zawiera wodoroasparaginian magnezu, który jest bardzo dobrze przyswajalną solą magnezu, chroni jon przed przekształceniem w przewodzie pokarmowym w trudno rozpuszczalny związek, ułatwia transport jonu przez ścianę jelita. Biopierwiastki (magnez i potas), aby dostać się do krwiobiegu muszą przeniknąć przez pofałdowaną błonę jelita cienkiego pokrytą cienkimi kosmkami. Komórki kosmków są tak zbudowane, że zewnętrzna strona ich błony od strony światła jelita ma ładunek dodatni. Jony magnezu także mają ładunek dodatni. Jednoimienne ładunki powodują silne odpychanie się, utrudniając biopierwiastkom przenikanie do wnętrza komórki. Magnez i potas, aby ominąć barierę znajdują substancję "maskującą" dodatni ładunek i ułatwiającą przenikanie przez ścianę jelita. Udowodniono, że rolę tę dobrze pełnią niektóre słabe kwasy organiczne: mlekowy, cytrynowy. Jednak najlepiej rolę tą spełniają aminokwasy (w tym wodoroasparaginiany).

Aspargin® zapewnia organizmowi utrzymanie potasu i magnezu na właściwym poziomie i zapewnia najbardziej optymalne wykorzystanie dostarczonych pierwiastków w organizmie.

Aspargin® jest lekiem stale monitorowanym, wygodnym i pewnym dla pacjenta. Lek zawiera dobrze przyswajalne przez organizm ludzki sole – magnezową i potasową kwasu asparaginowego, będącego ważnym składnikiem budulcowym organizmu. W odróżnieniu od suplementów diety, których działanie polega wyłącznie na „wzbogacaniu diety”, Aspargin® skutecznie leczy niedobory pierwiastków w organizmie.